Bydlení Tipy, rady, návody

Kdy je potřeba odvzdušnit radiátor a jak na to

Autor JanaPK

Když je v topné soustavě vzduch, voda v systému špatně cirkuluje a vy to pocítíte na vlastní kůži. Neodvzdušněné radiátory totiž hřejí jen málo, jsou nerovnoměrně teplé a často vydávají nepříjemné zvuky připomínající šplouchání.

Aby vám bylo i v zimě doma teplo, musíte radiátory odvzdušňovat. Tím zbavíte soustavu vzduchových bublin a ohřátá voda v systému bude správně proudit.

Jak často odvzdušňovat radiátory

Do odvzdušnění tepelné soustavy byste se měli pustit na začátku každé topné sezóny. Tak si zajistíte správnou funkci radiátorů a dostatek tepla v bytě. Je pravda, že pokud byste radiátory neodvzdušnili, zvýší se vám náklady na vytápění objektu, tepelný komfort se ale nezmění.

Může se stát, že celý proces budete muset opakovat několikrát, než se úplně zbavíte vzduchu v systému. Je to především v novostavbách, kde při napouštění do soustavy pohltí voda víc bublin než později při případném dopouštění.

Také se stává, že i v průběhu sezóny je potřeba odvzdušnění zopakovat, jestliže topení nefunguje dostatečně.

Odvzdušnění radiátorů krok za krokem

Topení musíte odvzdušnit, ať už bydlíte v rodinném nebo bytovém domě. Postup v soukromém domku není příliš složitý, pokud ale žijete v panelovém domě o několika poschodích, je důležité, aby všichni obyvatelé domu spolupracovali.

Nejprve musí všichni postupně otevřít ventily všech radiátorů, aby se vzduch z nich dostal až do nejvyššího poschodí. Nejdříve se otevřou ventily na maximum v 1. NP, pak ve druhém a postupuje se až nahoru.

V nejvyšším patře jsou na radiátory výpustné ventily. Pod ně si dáme savý hadr a nádobu na zachycení vody. Výpustný ventil pomalu uvolníme, až ze systému začne syčet vzduch, později se přidá i prskání vody. Teprve ve chvíli, kdy začne voda plynule odtékat, je vzduch ze soustavy vypuštěn a topení bude hřát stejnoměrně.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář