Praskající dřevo a plápolající polena neslouží jen jako romantická kulisa. Se správně vybranými krbovými kamny výrazně snížíte výdaje za energie.
Drtí vás faktury za plynové topení tak, že se ho bojíte zapnout, nebo máte stupně vytápění srážené na minimum? Když si vyberte správná krbová kamna, můžou se stát hlavním zdrojem vytápění vyšší domácnosti, a díky tomu ročně ušetřit i tisíce korun. A ještě budete mít pohodlí. Co k tomu potřebujte? Správně vysoký a vyvložkovaný komín, ke kterému budete moct kamna připojit. A pak pevnou nehořlavou podložku, která pod ně přijde na podlahu.
Levnější než krb
Krbová kamna se často srovnávají s klasickými krby. Ty jsou ovšem dražší a náročnější na výstavbu. Krbová kamna si můžete pořídit kdykoliv, a nečekají vás žádné stavební úpravy. Mají také jednodušší údržbu a hodí se i do malých pokojů. Prostě si vyberete menší a méně výkonný model.
Zkontrolujte komín
Ještě před nákupem nezapomeňte přeměřit průměr vývodu, který musí odpovídat průměru kouřovodu. Zajímat by vás měla i dostatečná účinná výška komínu, aby byl dobrý tah.
Když ho nemá, dají se využít speciální ventilátory, které dostatečný odtah zajistí i u nižších komínů. Ale i tak se před nákupem poraďte s odborníkem.
Jaký výkon
Obvykle se výkon krbových kamen pohybuje mezi 5 až 18 kW. Pro výběr je rozhodující, kolik kubických metrů si přejete vyhřát. Některé modely jsou pro jednu místnost, jiné zvládnou i celý dům. Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí vytopení 20 m3 prostoru. Proč je to důležité? Když máte vyšší výkon, než potřebujete, nelze kamna pořádně roztopit. Přidušená se zanáší dehtem, kouří a mnohem rychleji se u nich zanese komín. Opakem jsou kamna s příliš malým výkonem. Ta se zbytečně přetápí, a díly pak můžou popraskat nebo se zkroutit.
Vytopí i celý dům
Nejvýkonnější typy krbových kamen se v pohodě můžou pro domácnosti stát hlavním zdrojem tepla. Když chcete kamny vytopit celý dům, pořiďte si ty s výměníkem. Na výběr jsou dva typy – teplovodní a teplovzdušný. Kamna s teplovzdušným výměníkem nasávají dole a po stranách teplý vzduch a nahoře z nich vychází vzduch ohřátý tělem kamen. Teplovodní výměník umožňuje napojení na teplovodní trubky a rozvedení tepla do radiátorů v okolních místnostech.
Zanechte komentář