Pokud jste se už pustili svépomocí do stavby nebo rekonstrukce nemovitosti, nejspíš jste zjistili, že půjde o závazek na rok, možná i více let. Aby vaše práce nepřišla nazmar, je třeba se držet přísloví dvakrát měř a jednou řež, a to jak doslova, tak přeneseně. Pečlivost se totiž vyplácí.
Jednou z věcí, kterou byste opravdu neměli podcenit, je hydroizolace stavby, a to nejen ta horizontální u základové desky, ale i svislá hydroizolace zdiva Jinak vám při každém větším dešti hrozí vlhnutí stěn, napřed jen v suterénních prostorách, ale problém může být i v přízemí, zvlášť u domů ve svahu.
Jak přesně má taková hydroizolace vypadat a jak se postarat o to, aby voda nezatékala ke zdem? Máme pro vás rady přímo od stavařů.
Drenážní systém odvede vodu z pozemku
Ještě než se pustíte do hydroizolace, je potřeba zajistit, aby vám po větších deštích nezůstala někde kolem domu stát voda. To vám zajistí drenáž, systém správně položených perforovaných trubek obalených geotextilií. Tento systém pomáhá odvádět přebytečnou dešťovou vodu do kanalizace a zabrání jejímu hromadění.
Vlhnutí zdí vyřeší nopová fólie
Když máte vyřešenou drenáž, můžete se pustit do svislé hydroizolace. Jejím nejdůležitějším prvkem je nopová fólie.
Nopová fólie je speciální druh plastové fólie vyrobené z pevného polyetylenu (HDPE), která má na povrchu výstupky ve tvaru kuželů nebo hvězdiček. Je odolná vůči většině chemikálií a nepodléhá ani plísním. Na trhu najdete produkty s plošnou hmotností 400g/m2 a 500g/m2, na hydroizolaci vaší stavby vám bude stačit varianta s nižší hmotností. Zkontrolujte si ale šířku ( ta se pohybuje od 0,5 do 2 m), ať nemáte zbytečně úzký pás.
Vyhněte se chybám při instalaci
Při pokládání tohoto typu hydroizolace platí jedno pravidlo – nopky patří ke stěně, a to zejména v případě rekonstrukce starých staveb, kde řešíte vlhnutí stěn. Mezi nopky totiž bude proudit vzduch a tím se stěna přirozeně vysuší. Při použití více kusů fólie dbejte na to, že se pásy musí vždycky minimálně 20 cm délky překrývat. Horní okraj fólie pak nezapomeňte zakončit speciální lištou, aby se dovnitř nedostávaly nečistoty ani vlhkost.
Investice do kvalitně provedené hydroizolace je ve srovnání s náklady na neustálé vysoušení a sanaci vlhkostí poškozených konstrukcí minimální. I když vás to teď bude stát nějaký čas na realizaci, ušetříte si starosti i peníze v budoucnu. Materiál můžete jednoduše objednat u prověřeného prodejce, firmy Agrotex.