Růže představuje mezi kytkami to, co lev ve zvířecí říši. Je to zkrátka královna a to se nedá říci o jiných kytkách, že by nebyly krásné. Ale růže je prostě osobitá, elegantní, okouzlující, romantická, něžná a zároveň i nebezpečná, když prst narazí na její trn. Jsou růže zahradní, které u nás zdomácněly a také divoké. Stejně, jako některé ženy. O tom by nemálo mužů se zlomenými srdci mohlo vyprávět. Des však nebude řeč o vztazích, ale o tom, jak tuto překrásnou rostlinku pěstovat. Růže patří ke starobylým květinám, které doprovázejí lidstvo od počátku kulturních dějin a jsou nedílnou součástí našich zahrad.
Pěstování růží
Vhodná doba v závislosti na odrůdě je většinou v říjnu než začne přituhovat. Pak je vhodné období také březen, duben. Pro menší odrůdy růžiček se doporučuje sadit 30cm vzdáleně od sebe a větší odrůdy 45cm. Mají rády slunné místečko – ve stínu mívají dlouhé výhony, řidší olistění a málo kvetou. Podmínkou pro úspěšné pěstování je výživná a nepříliš mokrá půda.
Růže na zahrádkách zůstávají na svém stanovišti po mnoho let, proto je vhodné před výsadbou dobře připravit jámy. Vykopeme je již v předstihu dvou měsíců a na dno umístíme kompost a uleželý hnůj a pak to celé zasypeme vrstvou půdy. Teprve pak do těchto míst vysazujeme růže. Pro výsadbu použijeme speciální substrát určený právě pro růže. Když budete růže nakupovat, informujte se, zda jde o remontantní, jenž opakují kvetení, nebo jde jen o jedenkrát kvetoucí. Dnes seženete růže v pestré nabídce barev i vícebarevné. Pokud sháníte tajemnou modrou růži, je to s nabídkou trochu horší, ale i ty se sehnat dají. Mini růže a keříkové jsou vhodné pro pěstování v nádobách a ozdobí pak nejeden balkón či terasu.
Zanechte komentář