Hobby Tipy, rady, návody

Hmoždinky – k čemu slouží a jak je vybírat

Autor JanaPK

Potřebujete upevnit šroub v jiném materiálu než ve dřevě? Pak potřebujete hmoždinku. Hodí se do betonu, cihly i sádrokartonu, pevně se vzepřou ve většině materiálů, uchytí se i v dutých tvárnicích či deskách.

Je mnoho druhů hmoždinek pro různé způsoby použití a je dobré zvážit všechny vlastnosti, které od nich požadujete, než vyberete ty správné pro daný účel.

Nejznámější jsou plastové hmoždinky

Ty známe v podstatě všichni. Jestliže potřebujete pověsit obraz či garnýže, připevnit ke zdi nábytek nebo polici, sáhneme po nich. Hmoždinka má na sobě vroubky, díky nimž se zabrání protáčení. Podle způsobu použití si dál můžete vybrat hmoždinku  s límečkem a bez něj. Variantu bez límečku snadněji připevníte v materiálu, límeček zabraňuje zapadnutí hmoždinky do dutiny.

Dobrou zásadou je vybírat šrouby a hmoždinky s větším průměrem, hlavně do měkčích materiálů. Šroub je vhodnější s křížovou hlavičkou, lépe se dá utáhnout.

Jaké další varianty jsou a k čemu se hodí

Pokud jde o další druhy, můžete vybírat hmoždinky do dutých zdí, například s křidýlky do pórobetonu či dutých cihel.Po našroubování se roztáhnou, vyplní místo v dutině a už se nepohnou.

Hmoždinky do sádrokartonu se zase za deskou roztáhnou do šířky a vytvoří jakoby deštníček. Díky němu se už ze zdi neuvolní.

Pohodlným řešením jsou natloukací hmoždinky. Ty se prodávají rovnou s vrutem, vám stačí ji jen natlouct do stěny a je hotovo. Používají se na montáž okenních rámů, stropních panelů, případně dřevěných obkladů.

Kromě běžných hmoždinek se dají sehnat talířové hmoždinky k zajištění zateplovacích polystyrénových desek, samořezné turbošrouby z pozinku k upevnění zárubní dveří i oken a speciální kotvy do zdi. Ty se používají k upevnění velmi těžkých předmětů na stěnu, například kuchyňské linky. Kovové prvky kotvy se roztahují do šířky, tlačí na ostatní materiál a tím pevně drží ve zdi.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář