Jestli si myslíte, že plánovat stavbu bazénu v zimě je předčasné, pak vězte, že je potřeba zařídit hodně věcí, než si v létě poprvé skočíte do vody. Je nezbytné zvážit otázky, které se týkají investičních nákladů, materiálového vyhotovení, jeho využití, provozu i péče o něj. V tom všem musíte mít jasno, než se stavbou začnete. Není to totiž úplně nejlevnější záležitost, kterou byste si mohli dovolit podcenit.
Najděte mu vhodné místo
Nejlépe pro vás bude, když bazén postavíte na jižní stranu pozemku, kde nejdéle svítí slunce. Kolem něj by mělo být dost místa na relaxační zónu. Také myslete na své soukromí a hledejte místo co nejdál od sousedních pozemků. Pokud to nejde, pomůže k zastínění zídka nebo živý plot. Zvažte také, jaké vás v souvislosti se stavbou bazénu čekají terénní úpravy.
Kolem bazénu by neměly být stromy. Jednak budou stínit a voda v bazénu se nebude prohřívat od slunce, myslet musíte i na to, že do bazénu bude padat listí či větvičky.
Určitě taky myslete na to, jak daleko je vodovodní řád, kanalizace a elektřina, aby přípojka nevyšla zbytečně draho.
Jaký a jak velký bazén potřebujeme
Rozhodující kritérium bude nakonec nejspíš cena, nicméně pokud ho chcete využít i k plavání, potřebujete zachovat minimální rozměry cca 4,5 x 2,5 m. Hloubka by měla být nejméně 1,2 metru, nicméně plavat se dá už ve sloupci 0,8 m.
Dost záleží i na tom, kolik lidí bude bazén využívat. Pokud bude určen i pro děti, je vhodnější pozvolný spád dna do hloubky.
Pokud jde o materiál, je několik možností, z nichž betonové mají téměř neomezenou životnost. Rychlejší způsob stavby je z betonových, škvárobetonových nebo polystyrenových tvarovek. Laminátové, polypropylénové a akrylátové bazény jsou předem zhotovené a osazují se vcelku. Nevýhodou je maximální možná šířka 3,5 m, větší bazény by se těžko přepravovaly.
Zanechte komentář