Komerční články

Jak nejlépe uskladnit úrodu?

Autor angelo

Zahrádkáři vědí, že stejně jak je důležitý celý proces pěstování zeleniny od prvního zasetí semínka, přes péči v průběhu růstu až po sklizeň, tak stejně důležité je správné skladování zeleniny, ovoce a vůbec celý úrody.

V dnešní době se to běžně vůbec neřeší. Kdo nemá doma spoustu zásob, jednoduše dá všechno do lednice a je hotovo. Kdo však má svoji vlastní úrodu, musí vědět, co s ní udělat, jak jí uskladnit, aby vydržela co nejdéle, v co nejlepším stavu a zbytečně se nepokazila. Kdo vyrůstal na vesnici nebo v hospodářském prostředí, ví co a jak dělat. Kdo se však až v dospělém věku dal na zahrádkaření a nemá potřební znalosti z dětství od svých rodičů, nebo starých rodičů, jistě mu pomůže tyhle pár základních rad.

Základní tipy ke klasickému uskladnění:

  • Správné prostory: měli by být chladné, tmavé, suché a samozřejmě čisté. Je vhodné je před uskladněním úrody vyčistit a vydesinfikovat.
  • Ovoce se nesnáší se zeleninou. Když nechcete, aby vám jablka chutnali po zelí, skladujte je v jiných místnostech, nebo je alespoň oddělte příčkou.
  • Ovoce se nejlépe uskladňuje v klasických bedýnkách. Aby se vám potencionální plíseň nešířila v celý bedýnce, jednotlivé řady jablek oddělte papírem.
  • Zeleninu uskladněte v bedýnkách bez otvorů, abyste je mohli vysypat pískem nebo rašelinou. Je dobré, když se zelenina vzájemně nedotýká, v čemž písek pomáhá.
  • Česnek a cibuli svažte do copů a pověste.

Variace uskladnění – zavařování, zmrazování a sušení:

Samozřejmě uskladňování čerství zeleniny a ovoce zanechá co nejvíc vitamínů, minerálů a jiných hodnotních látek, ale nezapomeňme taky na všechny výborné džemy, kompoty, sušené ovoce, křížaly, zeleninové „chipsy“ nebo skoro „čerstvé“ jahody v prosinci, které jsme v létě zamrazily.

Pěstujte, zavařujte, mrazte, sušte, skladujte tak, aby vám ovoce a zelenina zůstali na celý rok. Zelenina a ovoce z vlastní zahrady jsou prostě magnet na zdraví.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář