Bydlení Tipy, rady, návody

Fasáda by měla být čistá, ale odstranit nečistoty není jen tak

Autor angelo

Šaty dělají člověka, fasáda zase dům. Pokud vám záleží na estetickém dojmu, jakým vaše bydlení působí na okolí, nepodceňujte význam pravidelného čištění fasády. Zpozorněte však i v případě, že vám sice na estetice nijak zvlášť nesejde. Nečistoty a mikroorganismy mohou výrazně snížit životnost zateplovacího systému. Špinavá fasáda navíc snižuje tržní cenu nemovitosti.

Do čištění fasády se můžete pustit vlastními silami. Nakoupíte speciální čisticí prostředky, postavíte kolem domu lešení a strávíte spoustu času prací s nejistým výsledkem. Nečistoty mohly proniknout do struktury materiálů a běžnými metodami je neodstraníte. Můžete se však obrátit na firmu, která se na čištění fasád specializuje.

Odborníci z fasády odstraní běžné atmosférické nečistoty (saze, prach…), ale také mikroorganismy, jako jsou mechy, houby, řasy a plísně. Právě ty mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, což je sám o sobě dostatečný důvod k tomu, abyste čištění fasády nepodceňovali.

Pro profesionály nepředstavuje problém žádný typ fasády. Poradí si s žulou, umělým kamenem, travertinem, betonem i cihlou. Ať už jde o přírodní, nebo umělý povrch, po dokončení práce bude vypadat jako nový.

Je třeba si uvědomit, že ke znečištění domu nedojde v rámci jednoho týdny či měsíce. Obvykle jde o proces, který se děje po několik let. Navíc jde o kombinaci několika druhů nečistot, takže o omytí vodou nemůže být řeč.

Odborníci mají k dispozici moderní techniku. K nejefektivnějším metodám čištění fasád patří pískování – tedy tryskání abraziva (směs písku a vody) přímo na znečištěný povrch. Jedná se o velmi šetrný způsob, který schválil i Český památkový ústav. Mobilní pískování nachází využití také při odstraňování graffiti.

Spoustu dalších informací o čištění fasád najdete na www.ars.cz. I vaše bydlení může opět vypadat jako nové!

O autorovi

angelo

Zanechte komentář