V zimním období je v přírodě obecně nedostatek potravy. To znamená, že některé zvířata je zapotřebí přikrmovat. Nejinak je tomu i u ptáků. Žijí u vás na dvorku nebo na zahradě také nějací zpěvaví ptáci? Zcela jistě ano. Nezapomínejte na ně tedy a odměňte se jim za to, že během teplého počasí chytali hmyz a nakonec vám i zpříjemnili náladu každodenním zpěvem. Vyrobte jim ptačí krmítko, nemusí to být nic složitého!
Výrobu ptačího krmítka zvládne naprosto každý, alespoň tedy v jeho jednoduché podobě. Nejprve je dobré si uvědomit, z čeho se skládá obyčejné ptačí krmítko. Základem je stříška, která zabraňuje zmoknutí nebo přílišnému namoknutí krmiva. Další neméně podstatnou věcí je potom prostor pro samotné krmivo.
Vystačíte si s tím, co máte po ruce
Výroba jednoduchého krmítka pro ptáky nepředstavuje nic složitého. Budete potřebovat menší desku, která poslouží jako jakýsi základ. Na desku bude nutné připevnit stříšku – nabízí se opět stejný materiál, tedy klasická dřevěná deska, využít však můžete třeba i umělou hmotu. Stříšku připevníte k základní desce pomocí postranních kolíků – nejlépe vyrobených opět ze dřeva. Jednotlivé díly můžete slepit, ale nejlepší bude, pokud je přibijete hřebíky, případně přišroubujete šrouby.
Na závěr stačí pohledat nějakou misku, do které dáte dobroty, na kterých si ptáci pochutnají. Jedná se obvykle o nejrůznější obilí, mák, ale třeba i slunečnicová semínka. Do blízkosti ptačího krmítka lze zavěsit také lůj.
Umístění ptačího krmítka
Ptačí krmítko by mělo být umístěné minimálně jeden metr nad zemí. Ideální je ho připevnit na kůl, který ptákům poskytne dostatečné bezpečí například před kočkami, které na ně často číhají. Ptačí krmítko však lze mít i na parapetu okna nebo na stromě! Během celé zimy byste potom měli doplňovat krmivo a kontrolovat, zda by se nemělo případně vyměnit.
Zanechte komentář