Octové mušky, nebo jak je nazvat, téměř všichni víme, o čem je řeč. Pokud se u vás objeví, je to známka toho, že někde skladujete přezrálé nebo dokonce hnijící ovoce. To je pro tyhle mušky skutečnou pastvou. Nicméně není to jediné, co je přitahuje. Mají zálusk i na otevřenou láhev vína nebo snědenou konzervu se zbytky v koši. Bohužel se rychle množí, proto je lepší se jich zbavit hned. Tahle muška neměří ani půl milimetru, ale velmi snadno se adaptuje, tzv. zdomácněla.
Jak s nimi naložit
Nejprve je přilákat a pak zneškodnit. Stačí smíchat tekutý přípravek na nádobí a jablečný ocet. Vzniklou tekutinu přelijte do misky nebo nádoby s širokým hrdlem a umístěte do kuchyně. Třeba na kuchyňskou linku a druhý den se podívejte, kolik mušek se vašemu nektaru neubránilo. Když to zopakujete několikrát po sobě, bude po problému.
Pokud se přece jen nedaří, můžete zkusit ještě trik se zavařovačkou. Nalijte do ní ovocnou šťávu, víno nebo džus a vršek přetáhněte potravinářskou fólií. Gumičkou upevněte a špejlí vytvořte malé otvory. Ony tam nalítají a utopí se. Údajně jim vadí i aromatické věci jako hřebíček a česnek.
Začněte u sebe..
Jenže nic není tak jednoduché, jak vypadá a je důležité myslet i na prevenci. Určitě by se vám nelíbilo, kdyby se u vás mušky za necelý měsíc objevily zpět. Je rozhodující naučit se určité postupy, které vás od těchto protivných společnic udrží pěkně daleko.
Potraviny, které jsou rozbalené a dáváte do lednice, raději přikryjte. Taktéž v případě, že nějaké jídlo necháváte na sporáku. Také včas myjte nádobí a vyčistěte odpad u dřezu. Sáčky do košů volte uzavíratelné a co možná nejdříve odpad vynášejte. Skvrny na kuchyňské lince ihned otřete. Často větrejte. Pokud se u vás přece jen ještě někdy objeví, vy už víte, jak na ně.