Česnek je zelenina, bez které se neobejde žádná kuchyně. Pokud se nechcete spoléhat pouze na ten česnek, který můžete zakoupit v supermarketech, případně v prodejnách s potravinami, doporučujeme vážně popřemýšlet, zda by nebylo lepší si ho vypěstovat na vlastní zahradě. Takový česnek se bude moci chlubit rozhodně větší kvalitou.
Pěstování česneku není nic příliš složitého, budete-li vědět, jak na to, zvládnete to hravě i vy. Česnek lze vysazovat buď na podzim, nebo na jaře. Vůbec nejlepším obdobím jsou však podzimní měsíce.
Výsadba před promrznutím půdy
Rozhodnete-li se česnek vysadit na podzim, můžete tak učinit v podstatě kdykoliv od konce září do prvních mrazů. Traduje se, že čím později se na podzim česnek vysadí, tím lépe. Nejlepší cestou je výsadba těsně před příchodem prvních mrazů. Není však nic horšího, než dělat věci na poslední chvíli, proto se vyplatí již s dostatečným předstihem připravit záhon.
Odplevelení záhonu a hnojení
Nejprve je zapotřebí pečlivě odplevelit záhon. Půdu zpracujte například rycími vidlemi a nezapomeňte do ní přidat potřebné živiny – zpravidla vystačí kompost nebo celerit.
Zároveň v tuto dobu můžete stroužky česneku namořit, aby se zajistila jejich větší odolnost a pravděpodobnost následného vzklíčení rostliny.
Buďte také velice obezřetní při výběru stanoviště. Nejdůležitější je, abyste česnek nevysazovali tam, kde byl minulou sezonu. Je totiž velice pravděpodobné, že na takovém místě bude dostatek škůdců, kteří by toto vaše nevhodné uvážení s radostí přivítali.
Sklizeň na konci léta
V závislosti na odrůdě česneku potom probíhá jeho sklizeň v pozdních letních měsících. Důležité je nechat vytažený česnek pořádně proschnout a uskladnit ho do temného, chladného, avšak odvětraného místa, odkud ho budete moci brát do vaší kuchyně prakticky do té doby, než vypěstujete nový.
Zanechte komentář