Pokud vám současné zaměstnání nevyhovuje, protože vám zabírá spoustu času bez adekvátního ohodnocení, je na čase udělat změnu. Programátor má celou řadu zajímavých příležitostí. V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak se stát programátorem a proč se o takové zaměstnání zajímat.
Chtěli jste vždy vytvořit nějakou hru? Zajímáte se o tvorbu aplikací? V takovém případě je pro vás programování ideálním povoláním, ovšem naučit se programovat není až tak jednoduché. Programátorům se však nabízí různé možnosti, přičemž někteří se zaměstnávají u velkých IT firem, jiní zase pracují na volné noze. Existují i rekvalifikační kurzy, jež vám pomohou v nastartování kariéry.
Weboví vývojáři a programátoři jsou nezbytní v takřka každém odvětví. Talentovaní programátoři se uplatní v jakémkoli oboru, a to od umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti až po sociální služby, zdravotnictví, finanční služby, a dokonce i zemědělství.
Jak se stát programátorem?
Programátor píše kód, který dává pokyny počítači či jinému zařízení, co má dělat. Neexistují žádná pevná pravidla, ovšem naučit se programovat je především o procvičování a soustavném nadšení.
Vzhledem k tomu, že svět datových věd, strojového učení a umělé inteligence nabízí lukrativní a naplňující zaměstnání, může se programátorem stát každý, kdo má chuť naučit se nové dovednosti, jako je kódování.
Chcete rozumět jazyku počítačů?
Ať už se jedná o vaši běžnou práci, nebo o práci programátora, je nezbytné nejprve pochopit, jak vlastně věci fungují. Programátor má mít zájem porozumět tomu, jak počítač funguje, a jeho kódovému jazyku.
Jste připraveni vstoupit do světa s úplně novým, ale vzrušujícím jazykem?
Nikdo neřekl, že to bude snadné, ale zaručujeme vám, že kariéra bude doslova vzrušující a plná výzev. Důležité je, aby vás počítačový kód nadchl a abyste dokázali držet krok s novinkami a vývojem v této oblasti. Jenom PHP vám zkrátka nevystačí.
Klíčem je trpělivost
Možná vám bude chvíli trvat, než pochopíte každý krok programování a implementujete ho do reálného života. Začněte malými krůčky, abyste se seznámili se základními koncepty programování, a pak přejděte k reálným příkladům programování.
Kritické dovednosti a odpovědnosti programátora
Programátor píše kódy pro počítač či aplikaci a taktéž zjišťuje, jestli fungují správně. V programování existují určité role, takže je rozdíl, jestli se stanete vývojářem softwaru, nebo návrhářem webových stránek. V každém případě se však od vás vyžaduje, abyste vdechli život navrhovanému konceptu, na němž pracují ostatní členové týmu.
Rekvalifikační kurz
Pro úplné začátečníky existují rekvalifikační kurzy, které poskytují základní dovednosti v oblasti programování. Uplatníte se potom snadno na trhu práce, navíc absolvování takového kurzu vylepší váš životopis.
Kurzy pro začátečníky jsou koncipovány tak, že nemusíte mít žádné znalosti matematiky ze střední anebo vysoké školy. I přesto se naučíte vytvářet webové aplikace s databázemi, propagační webové stránky a podobně.
Jaký programovací jazyk zvolit?
Python
Používá se v umělé inteligenci a v nově vznikajících technologiích. Python je preferovaným jazykem pro programování v oborech, jako jsou datová věda a vývoj softwaru.
CSS/HTML
Ačkoli tyto dva jazyky jsou samostatné kódovací jazyky, používají se společně k vytváření kreativních webových stránek. Pokud se zajímáte o front-endový vývoj webových stránek, je tento určen právě vám.
JavaScript
Tento kódovací jazyk je vhodný pro všechny profesionály a je přístupnější než ostatní kódovací jazyky.
Ruby
Chcete prozkoumat svět vývoje webových stránek nebo her? Ruby je plnohodnotný jazyk pro tvorbu webových stránek, který vám pomůže navrhnout hru i webovou stránku tím nejlepším možným způsobem.
SQL
Jazyk SQL, známý také jako Structured Query Language, vám pomůže naučit se, jak efektivně spravovat a upravovat databáze webových stránek. Pokud váš zájem spočívá ve správě databází, měli byste se zaměřit na tento programovací jazyk.