Bydlení v mezonetovém bytě je znamením luxusu a jistého komfortu, jehož v běžném bytě nedosáhneme. Nabízí také zajímavá architektonická řešení: otevřené prostory, vysoké stropy, zajímavé členění a průhledy.
Vícepodlažní byty mají své výhody i nedostatky, s nimiž se musíte potýkat, jestliže se rozhodnete do tohoto zajímavého bydlení investovat. S čím tedy v mezonetu počítat?
Počítejte s vyššími náklady
Mezonetové byty se často budují přímo pod střechou, je proto nezbytné zajímat se o tepelné izolace. Jestliže nebude střecha dostatečně izolována, čekají vás vysoké náklady na vytápění v zimě a klimatizaci v létě, protože pod střechou bývá velmi teplo.
Částečně si můžete vypomoci kvalitní stínící technikou, ideálně venkovní, která zabrání přehřívání či ochlazování velkého množství prosklenných ploch, které jsou v mezonetech časté.
Schody – originální dominanta i překážka
Jsou nezbytným stavebním prvkem ve vícepodlažním bydlení, současně jsou ale prvkem dekorativním, často designovým. Právě schody utvářejí celkový dojem z interiéru, slučují i rozdělují jednotlivé prostory v domě.
Stávají se ale obtížnou komplikací pro osoby se špatnou mobilitou, ať už se jedná o seniory či malé děti. Už vůbec se nedá v takovém bytě vytvořit bezbariérové bydlení, pokud není v domě výtah..
Právě schody bývají nejčastějším důvodem, proč si starší lidé s ohledem na vlastní pohodlí volí před mezonetem jiné bydlení.
V mezonetu si uchováte soukromí
Velkou výhodou vícepatrových bytů je rozdělení na logické zóny, z nichž některé nemusí být vůbec přístupné návštěvám. Obvykle to bývá vrchní část bytu, kde si zařizujeme soukromé pokoje, ve spodní části pak je obytný prostor určený též k přijímání návštěv. Sem můžete situovat i pokoje pro hosty, včetně sociálního zařízení, takže vaše koupelna unikne všetečným očím návštěv..
Zanechte komentář