Plíseň v interiérových prostorách je velký problém, který je třeba vždy co nejdříve řešit. Nabízí se celá řada možností. Některé jsou účinnější, jiné nabízí spíše krátkodobý efekt. Pokud byste se však chtěli plísně na zdech vašeho domu, bytu, či chaty nebo chalupy co nejlépe a natrvalo zbavit, je zapotřebí vědět, jak přesně postupovat. Přinášíme vám přesný postup, který stoprocentně funguje.
Důsledné oškrábání do hloubky
V prvém kroku je zapotřebí vzniklou plíseň oškrábat. Je třeba seškrábnout i hlubší vrstvy, nejen viditelnou plíseň. K tomuto účelu si postačíte nejprve s kartáčem, který seškrábne vrchní vrstvy a potom špachtlí, pomocí které docílíte seškrábnutí hlubší vrstvy omítky. Z případných děr si nedělejte přílišné starosti – použijete na ně následně buď sádru, nebo ty menší překryjete novým nátěrem.
Desinfekce
Ještě před tím, než se pustíte do nové výmalby je ale zapotřebí postiženou část zdi, nebo stropu pořádně vydesinfikovat. Použít můžete spoustu přípravku, velice účinné je i savo.
Po desinfekci je zapotřebí nechat vše pořádně proschnout, ideálně několik hodin, až dnů. Je důležité také větrat. Tuto práci si tedy naplánujte na období slunečního svitu a vyšších venkovních teplot.
Speciální krycí nátěry
V závěrečné fázi využijete vhodných nátěrových materiálů. Vyplatí se zakoupit speciální, které jsou odolnější vůči plísni. Někdy je vhodné stěnu přetřít ve více vrstvách.
Větrání, případně sanace vlhkého zdiva
Aby se vám už v budoucnu plíseň nevracela, je potřeba pravidelně větrat. Především pokud máte plastová okna, tak se vlhkost usazuje typicky v rozích místností.
V některých případech se vyplatí popřemýšlet i o spolupráci se odborníky, jež zajišťují sanaci vlhkého zdiva – i to je často důvodem k pravidelnému a opakovanému vzniku plísní.
Zanechte komentář