Fuchsie jsou rostliny, které si oblíbilo množství lidí. Pochází z horských oblastí Latinské Ameriky. Vyznačují se dlouhou dobou květenství a vysokou variabilitou co se týká druhů – v současné době je známo více jak 12 000 kultivarů, pro domácí pěstování se jich využívá asi okolo 200 až 300.
Fuchsie jsou poměrně nenáročnou rostlinou, která vyžaduje spíše polostín – v žádném případě jí nevyhovují ostré sluneční paprsky. Fuchsie se pěstují nejčastěji venku – jako okrasné prvky balkonů, zídek nebo jiných zákoutí, rovněž ani pěstování přímo v interiéru bytových prostorů není ničím neobvyklým, zde je však předpoklad čerstvosti vzduchu.
Požadavky na půdu
Fuchsie vyžadují vzdušnou a humózní půdu s mírnou kyselostí. Velmi důležitá je zálivka a to především v době vegetace, tedy zhruba od dubna do srpna – v těchto měsících by zemina neměla vůbec vyschnout, pozor však na přelití, to fuchsie nesnáší hlavně v horkých letních dnech, kdy hrozí paradoxně uvaření jejich kořenového systému. Samozřejmě by se nemělo zapomínat ani na pravidelné přihnojování, obvykle dostačuje jednou týdně použít vícesložková hnojiva s obsahem hořčíku, dusíku a draslíku.
Zazimování fuchsií
Vyšlechtěné odrůdy fuchsií, jež se pěstují v našich domácnostech, nesnáší ani sebemenší mráz. Je důležité je tedy správně zazimovat. Ideální je tmavé stanoviště s teplotou pět až deset stupňů. Před zazimováním je vhodné ostříhat veškeré narostlé větve. Zálivku ponechejte mírnou, zhruba jednou za 14 dnů. Na jaře potom nezapomeňte opět zkrátit narašené větvičky – to však můžete provádět jedině v tom případě, že se na nich ještě neobjevují poupata, tedy někdy v průběhu března. V toto období je také nejlepší doba na přesazování – fuchsie se doporučují přesazovat každý rok, aby došlo k obnovení substrátu, obvykle je také nutné použít vzhledem k nárůstu rostliny větší květináč či truhlík.
Zanechte komentář