Fasádní omítky pochopitelně v průběhu času trpí a jejich kondice není neustále perfektní, jako tomu bylo na počátku při jejich realizaci. Příčin je pochopitelně hned několik. Předtím, než se zaměříme na konkrétní postup při opravách takto poškozených fasád, bude určitě vhodné najít příčiny problémů s fasádami. Tou první je logicky působení povětrnostních vlivů. Dále se na fasádách projevují nedokonalosti při jejich realizaci. Mohlo se jednat o nedodržení technologických postupů. Typické je nedokonalé očištění podkladu před nanesením fasády.
Poškozenou omítku odstraníme
V první řadě je nezbytné odstranit starou omítku. Pokud je to zapotřebí, musíte jít až na zdivo. Pokud jádro omítky dobře drží na zdivu, pak je možné ji nechat být. Spáry bychom měli oškrábat do hloubky přibližně 10 až 20 milimetrů. Pak již naneseme maltu a dutinu dokonale zazdíme. Malta na opravu starých omítek musí mít stejné složení, jako tomu bylo u malty původní. Kvalita omítky je pochopitelně závislá na tom, do jaké míry je vyhašeno vápno. Do malty je ideální dát vápenný hydrát.
Kompletní renovace fasádních omítek
Pokud nechcete trávit čas pouhou renovací původní fasády a raději byste volili novou, pak to není žádný problém. Pokud ji chcete mít hezkou, měli byste také starou omítku oškrábat tak, aby byla plocha zdí co nejvíce rovná. Je-li tomu tak, pak nebude potíž nakoupit polystyrénové pláty na zateplení anebo minerální vatu a nalepit tento materiál na zdi. Pak až bude následovat nanesení perlinky a lepidla. Dům bude vypadat úplně jinak. Pak si již jenom stačí vybrat nějakou fasádní barvu, která se na povrch nanese. Klidně se dá nová fasáda udělat i tak, aby imitovala tu starou. Zároveň budete mít dům ještě zateplený, což oceníte především díky minimálním tepelným únikům.
Zanechte komentář