Tato zelenina podobná květáku i brokolici je italského původu s výraznými limetkově zelenými hlavami složenými z mnoha geometrických tvarů růžiček. Je to krásná a neobvyklá zelenina sama o sobě a je stále oblíbenější. Chuť se přirovnává ke květáku, je ovšem jemnější, ořechovější a vlastní křupavější strukturu. Může se jíst teplý nebo studený v salátech.
Neonově zelená barva je nadpozemská a celá hlava je nerovnoměrně ostnatá. To, co se zpočátku zdá být z jiné planety, je ve skutečnosti členem rodiny, která zahrnuje zelí, brokolici a květák.
Podmínky pěstování
Romanescu se daří v poměrně těžké a zásadité půdě. Kyselou půdu je potřeba zvápnit. Vyberte si chráněné a slunné místo, které bude bohaté na živiny (klidně po nějakém hnojišti). Vysaďte mladé rostliny romanesca hluboko a velmi pevně, aby každá rostlina měla stabilitu a byla dostatačně chráněná před ohýbáním ve větrných dnech. Po výsadbě dobře zalévejte, zejména v suchém počasí.
Zasejte semena koncem jara volně do půdy, lze však i do květináče či zásobníku osiva nebo odtokového kompostu. Když jsou sazenice dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, dejte je přibližně 7 cm od sebe. Když narostou na 10 cm, přesaďte je. Nové rostlinky je možno získat také mulčováním s rozdrcenými ústřičnými mušlemi. Když rostliny dobře rostou, krmte je hnojivem s vysokým obsahem dusíku – to podpoří růst. Chraňte mladé sazenice a rostliny před slimáky a hlemýždi.
Sklizeň a skladování romanesca
Hlavy romanesca jsou hotové ke sklizni na podzim, od září a dále. Můžete počkat, až budete mít větší květinové hlavy nebo sklízet menší květinové hlavičky, jako u rašící brokolice. Získáte tak druhou úrodu.
Romanesco se nejlépe konzumuje čerstvě sklizené. Nicméně je možné ho skladovat i dva týdny v chladničce.