Jak ochránit zahrádku před škůdci? Příjemně vás překvapí, že to jde i bez chemie. Prozradíme vám, jak proti škůdcům bojovaly minulé generace a jaké postupy preferují moderní ekozahrádkáři.
Litý boj se škůdci můžete vyhrát, aniž byste byli nuceni sáhnout po insekticidech. Budete mít jistotu, že zbytečně neublížíte včelám, slunéčkům a dalším tvorům, kteří vaši úrodu neohrožují. Chemická ochrana navíc není tím pravým ořechovým ani pro lidské zdraví. Naštěstí můžete chemické přípravky zcela vynechat…
Efektivní mechanická ochrana
Pokud půjdu na podzim a v předjaří zryjete, minimalizujete výskyt přezimujících larev a kukel. Jednak je vystavíte nízkým teplotám a navíc je doslova naservírujete ptákům.
Výskyt škůdců snížíte také včasným odklízením spadaného listí. Zároveň průběžně odstraňujte napadané části rostlin. Napadené list nepoužívejte na kompost.
Ploštice a housenky z porostů odstraníte silným proudem vody. Listohlody, malinovníky, klopušky a další brouky, kteří si s oblibou pochutnávají na ovocných stromech, odstraníte sklepáním do plachet nebo na lepem potřené desky. Ideálně v brzkých ranních hodinách, kdy jsou ztuhlí chladem.
Některé škůdce lze přilákat do pastí. Slimáci milují pivo, drátovci zase slupky od mrkví a brambor.
Sazeničky ochráníte před okusem pomocí průsvitných perforovaných kelímků.
Na škůdce platí i bylinky, mýdlo a olej
Jak se zbavit mšic a molic skleníkových? Účinkuje na ně postřik mýdlovou vodou (cca 1 díl mazlavého mýdla na 50 dílů vody). Postřik stejně dobře funguje proti obaleči hrachovému a padlí angreštovému.
K dostání jsou rovněž postřiky na bázi řepkového oleje. Můžete si vytvořit vlastní – stačí, když smícháte řepkový olej nebo olejnatý lecitin s vodou. Přípravek účinkuje tak, že škůdcům zalepí dýchací otvory. A co je nejlepší? Je naprosto nezávadný!
K nejúčinnějším přírodním pomocníkům patří také výluhy z cibule, česneku, aromatických bylinek a kůry citrusů.
Zanechte komentář