Nájem a podnájem – dvě na první pohled velmi podobná slovíčka, mezi kterými drtivá většina lidí nevidí sebemenší rozdíl. A přeci tam je a to zásadní! Mnoho lidí dává přednost situaci, kdy bydlí ve svém – ať už v bytě nebo domě. Ne každý ale má takové možnosti a zvláště pak studenti využívají možnosti nájmů a podnájmů, kterým dávají přednost před životem na koleji. Jestliže jste až do dnešního dne nájem a podnájem považovali za jednu a tutéž věc, pak je náš dnešní článek určený právě vám. Pojďte se společně s námi podívat, v čem tkví rozdíl těchto dvou pojmů!
Nájem a podnájem – jaké jsou rozdíly?
Mnoho lidí žije s představou, že žijí v nájmu a naopak. Bohužel se v mnoha případech pletou, čímž sami sebe odsuzují k mnoha problémům, které mohou nastat jejich nevědomostí. Níže vám vysvětlíme rozdíly mezi nájmem a podnájmem:
- nájem – nájmem se rozumí skutečnost, kdy majitel nemovitosti umožní druhé osobě nemovitost využívat a druhá osoba mu za to platí nájemné.
- podnájem – podnájmem se rozumí situace, kdy sám nájemce (tedy druhá osoba) nabídne možnost podnájem třetí osobě a to buď celou nemovitost nebo její část. Peníze v tomto případě inkasuje nájemce.
Co je tedy lepší?
Možná si pohráváte s otázkou, co je tedy lepší – zda nájem nebo podnájem. Na první pohled se zdá, že výhodněji vychází podnájem a to především z toho důvodu, že je výrazně levnější, nežli nájem. Vzhledem k tomu, že si pronajmete například jen část nebo třeba jen pokoj, neplatíte tolik, jako byste zaplatili za celý nájem. Ovšem má to své stinné stránky…
Úskalí podnájmu
Nájemce není v případě poskytnutí podnájmu nikterak chráněn zákonem. Co to znamená? Pokud se rozhodnete jít do podnájmu, měl by vás nájemce informovat o tom, že vám může nabídnout podnájem jen do té doby, do kdy on sám má uzavřenou smlouvu od majitele nemovitosti.
Zanechte komentář