Bydlení Stavba a rekonstrukce

Na co si dát pozor při rekonstrukci starého domu?

Autor JanaPK

Každý starý dům může ukrývat určitá rizika, některá místa se totiž jen těžko opravují. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, zjistěte si o domě a jeho stavbě co nejvíc informací, neznalost by se vám mohla později prodražit. Některé se ani rekonstruovat nevyplatí.

S rozhodnutím pomůže statik

Zjistit si, jestli dům stojí na pevných základech, případně zda nemá narušenou statiku po sesuvech půdy nebo jiných událostech, se vám rozhodně vyplatí. Zvlášť pokud najdete na obvodovém zdivu praskliny, je rozhodně lepší přivolat odborníka.

Při kontrole základů zjistěte také, jestli není dům podmáčený. Vzlínající vlhkost poznáte podle typického zápachu zatuchliny ve sklepě. Vlhkosti v základech se zbavíte pečlivou hydroizolací a drenáží kolem domu.

Čas na výměnu rozvodů

Rozhodně je lepší, když už se pustíte do kompletní přestavby, vyměnit i všechny rozvody: vodovod, kanalizaci, elektrickou síť případně i plyn, pokud je to potřeba. Zanedbané rozvody by vás mohly zradit později a vy byste museli znovu narušit omítky a bourat zdi. Hlavně renovace elektřiny je žádoucí, pokud se chystáte na podlahové topení, nebo když potřebujete změnit rozmístění světel a zásuvek.

Změna způsobu vytápění vám může vrátit část nákladů

Během rekonstrukce se určitě vyplatí zvážit změnu vytápění na některý z ekologických způsobů. Spolu se zateplením objektu tak splníte důležité podmínky pro dotace od státu, které vám významně sníží celkové náklady. Vhodné je podlahové topení, tepelná čerpadla nebo ekologické kotle, například na biomasu.

Střecha korunuje dílo

Při každé přestavbě domu dochází i na opravu střechy. Nejde ale pouze o výměnu střešní krytiny, je nutné zkontrolovat i krovy, zda nejsou napadené dřevomorkou, červotočem či jestli netrouchniví. Všechny poškozené trámy je nutné vyměnit, než dojde na pokládku nových tašek.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář