Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Kupujete ojeté auto? Dejte si pozor na bourané kusy

Majitelé některých autobazarů jsou odborníci na kamuflování. Jsou schopni bourané auto přetvořit natolik, že jeho pohnutou historii by uhádl na první pohled stěží i odborník. Nákup bouraného vozu však představuje velké riziko pro vaši bezpečnost. Takové auto je mnohem křehčí a jeho pasažéři mají při nehodě mnohem nižší šanci, že přežijí. Jak jej poznat a vyvarovat se koupě takového kusu?

Nákup ojetiny skýtá mnohá rizika, z nichž nákup bouraného auta je jedno z těch největších. Samozřejmě je nutné rozlišovat závažnost bouračky. Téměř každý řidič někdy zažil nějaké povrchové ťuknutí, které nemá na bezpečnost vozu žádný vliv. Problémem jsou rozsáhlé bouračky, které narušily strukturu vozu. V extrémních případech bývá vůz složen ze dvou bouraných automobilů a profesionálně zalakován, tudíž člověk na první pohled nic nepozná. Jak poznat bourané auto?

Spáry různých šířek

Prvním viditelným znakem jsou nesourodé spáry mezi jednotlivými díly karoserie. Zvláště škvíra mezi předními a zadními dveřmi by se neměla rozšiřovat ani zužovat. Dalším vodítkem může být spára mezi kapotou a blatníkem, která by na obou stranách automobilu měla mít stejnou šířku.

Lak napoví

K přelakování automobilu existují nejrůznější důvody, třeba vandalismus nebo zakrytí škrábanců a jiného povrchového poškození. Pokud si nerovnoměrného laku všimnete, zeptejte se majitele bazaru na důvod. A jak poznáte, že auto bylo přelakováno? Lak je nesourodý, na různých místech má jiný barevný odstín či odlišný lesk.

Asymetrické světlomety

Po autonehodě bývá pro opraváře těžké nasadit zpět přední světla tak, jak byla předtím. Originální světla by totiž měla být umístěna stejnoměrně. Nezaškodí si přeměřit, zda pravý světlomet má stejnou vzdálenost od blatníku, směrovky a nárazníku jako levý světlomet.

Neshodující se data

Prohlédli jste si vnějšek automobilu, poté zřejmě zalezete dovnitř a prozkoumáte, jak se vám jeví jeho interiér. Spousta komponentů na sobě má vyraženo datum své výroby, které se vyskytuje v tzv. budíčku (kruhu v podobě hodin, kde ručička ukazuje na rok výroby), či ve vodorovné řadě čísel. Data výroby dohledáte např. na sklech automobilu či na zasouvací krabičce od bezpečnostních pásů. Pokud vám majitel bazaru sdělí, že auto bylo vyrobeno v roce 2009, ale různé komponenty na sobě mají vyražen třeba rok 2012, je možné, že v minulosti došlo k bouračce a díly se musely vyměňovat. Pokud vše dobře dopadlo, vůz žádné znaky po bouračce nemá a vy se chystáte k jeho nákupu, nezapomeňte na povinné ručení. To si můžete sjednat už do pár minut online prostřednictvím online srovnávačů jako Porovnej24.cz a zelenou kartu dostat e-mailem.

O autorovi

angelo