Zapojení a upevnění lustru na své místo není nijak náročné a určit bychom si na tuto činnost nemuseli zvát elektrikáře. Pokud navíc člověk již lustr někdy zapojoval, zcela jistě to nezapomene a příště již bude brát tuto činnost jako samozřejmost. Kroků při zapojení lustru není až tolik, aby si je nebylo možné zapamatovat. Podívejme se tedy přesně na zapojení lustru krok po kroku tak, aby tuto činnost zvládli i opravdoví začátečníci.
Na prvním místě bezpečnost
Než začnete lustr upevňovat, měli byste se chránit základními prostředky. V každém případě musíte mít zkoušečku a také izolovaný šroubovák. Než začnete pracovat, musíte vyzkoušet, že do jednotlivých drátů jde skutečně proud. Ze samotného stropu vám půjdou celkem tři dráty. Dva jsou fázové a jdou od vypínače. Třetí je nulový a míří směrem k pojistkám. Nejprve je třeba vypnout pojistky a pak očistit dráty. Pokud nevíte, která pojistka je tou příslušnou, pak můžete vypnout hlavní jistič a budete mít maximální jistotu v tom, že do drátů nepůjde proud a vy nemůžete být zraněni. Když máme vše dokonáno, opět pojistky nahodíme a je nutné vyzkoušet dráty zkoušečkou. Pokud svítí, pak se jedná fázi. Určitě byste měli mít kvalitní zkoušečku a nezkoušet to nijak jinak!
Zapojení lustru
Máme-li vyzkoušeno, víme, o které dráty se jedná, pak můžeme prostřednictvím takzvané čokolády zapojit dráty. Když lustr čokoládou vybaven není, tak ji koupíme v obchodě s domácími potřebami. Fázové dráty musíme zapojit. Fáze musí mířit na střed žárovky. Některé lustry fungují na dvě fáze a některé pouze na jednu. Dvoufázové zapojení nám umožňuje vyšší úsporu. Nulový drát musí být vždy zapojen na okraji. Když máme všechno připraveno, můžeme klidně zapnout pojistky a vyzkoušet, jestli se nám podařilo všechno zapojit tak, jak by mělo. Výsledek poznáme v podobě svítícího lustru.
Zanechte komentář