Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jak zabránit úniku tepla z bytu

Autor JanaPK

Připadá vám někdy, že přes vysoké náklady na topení je u vás doma stále dost chladno? Tepelné ztráty jsou vždy, hlavně ve starších stavbách, dají se ale významně omezit. Několik poměrně nenákladných tipů vám pomůže udržet co nejvíc tepla v domě.

Zabraňte únikům tepla oknem a dveřmi.

Přes skleněné výplně oken a dveří uteče z domu až 40 % tepla, přitom tomu lze velmi dobře zabránit těsněním, fóliemi, žaluziemi či roletami. Nejlépe zabrání únikům tepla předokenní rolety, až 90 % tepla, které by přes skla uniklo, vrací zpět do interiéru.

Těsnění pomáhá, jestliže okna nebo dveře už špatně doléhají k rámům. Také škvírou pod dveřmi utíká teplo, i tu je potřeba utěsnit.

Jestliže se rozhodnete okna raději vyměnit za nová, volte ta s izolačním dvojskem nebo trojsklem.

Zateplení obvodových zdí

Jde už sice o nákladnější řešení, obvodové zdi jsou ale velkými žrouty vnitřního tepla. Pomůže obložení venkovních zdí polystyrenem, ten je levný a manipulace s ním poměrně jednoduchá. Lepší varianta je ale minerální vata, hlavně pro její paropropustnost a nehořlavost.

Výrazné úniky stropem a podlahou

Tepelné úniky, kde je na vině špatná stropní izolace, můžou představovat až 20 – 30% celkových tepelných ztrát. I tady se využívá izolační vata nebo speciální rychle tuhnoucí pěny (celulózová foukaná izolace).

Stejně můžeme provést izolaci podlah, tam ale nebývají ztráty veliké. Jestliže je dům podsklepený, je jednoduchým řešením nalepení izolačních desek na strop sklepa,

V případě studených podlah si navíc vypomůžeme například kobercem.

Na tepelnou izolaci myslete už při stavbě nebo rekonstrukci

I tady platí, že prevence je mnohem ekonomičtější, než pozdější napravování škod. Proto na  izolaci myslete již při stavbě či rekonstrukci. Náklady na zateplení pláště domu a střechy se vám rychle vrátí snížením nákladů na otop.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář