S prvními slunečními paprsky začneme postupně vytahovat z botníku jarní a letní obuv. V mnoha případech se jedná o světlé boty, které vyžadují zvýšenou péči a naši pozornost. Některé boty můžeme klidně namočit, zatímco jiné nikoliv. Jak správně vyčistit boty a především tedy bílé a světlé si prozradíme v dnešním článku. Možná to někteří považují za zbytečnost, ale věřte, že čistá obuv je vaší vizitkou. Pravidelná péče prodlouží i jejich životnost.
Čištění bot mýdlem
- Mýdlo je snad nejstarší čisticí prostředek, který známe. A není určeno pouze k mytí rukou, ale výborně odstraňuje i starou špínu. Boty si nejprve očistíme od největšího nepořádku, jako je uschlé bláto, zaryté kamínky a jiné.
- Nezapomínáme ani na vytažení tkaniček z bot, které si vypereme zvlášť v případě, že nehodláte kupovat nové.
- Boty opláchneme teplou – nikoliv horkou vodou. Boty můžeme opláchnout jak zvenčí, tak zevnitř.
- Nyní si připravíme roztok z vody a přírodního mýdla. Pokud nemáte doma mýdlo na praní, může být i na ruce.
- Kartáčkem s jemnými štětinkami zapracujeme mýdlový roztok do bot, ale nesmíme příliš tlačit, aby se boty nepoškrábaly. Jakmile máme hotovo, opláchneme pod proudem teplé vody od mýdlového roztoku boty zevnitř i zvenčí.
- Teď přichází na řadu důležitý krok. A to ten, že boty zevnitř vycpeme papírovými utěrkami. Nikdy nepoužívejte noviny! Ty pouští tisk a boty si nenávratně poškodíte. Jakmile utěrky nasáknou vodu, vyměníme je za suché. Utěrky nejenže napomůžou rychlejšímu vyschnutí boty zevnitř, ale pomohou udržet tvar boty a ta se nezdeformuje.
- Boty necháme uschnout přirozeně na místě, kde proudí vzduch, a nedáváme je pod topení. Některé materiály nasají vodu a pod topením by při rychlém usychání popraskaly.
Zanechte komentář