Blíží se zima a ještě před tím, než se plně chopí své vlády, je dobré zkontrolovat, zda je všechno připraveno na období, kdy bude nutné počítat s mrazem a sněhem. Zapomenout byste neměli ani na čištění okapů a rýn. Sice se to může zdát jako maličkost, ale věřte tomu, že zanesená rýna může udělat nejen v zimních měsících spoustu nepříjemností.
Čím se vlastně okapy a rýny nejčastěji zanáší, Obvykle se jedná o listy nebo mech, ale třeba i o kousky travin, které do nich, respektive na střechu, před deštěm odvál vítr. Nevyčistíte-li okap, nebude schopen brát při dešti všechnu vodu a může také dojít k přetékání vody z rýny, například na omítku.
Na prvním místě bezpečnost
Při čištění okapů a rýn musí stát na prvním místě bezpečnost. Jedná se o práci ve výšce, v žádném případě se do ní nepouštějte, pokud vám výšky nedělají dobře – třeba pokud se vám točí hlava. Avšak ani v ostatních případech nic nepodceňujte a zbytečně neriskujte.
Připravte si žebřík a ujistěte se, že je postaven na rovině, případně ho podložte. Z žebříku se příliš daleko nevyklánějte, raději slezte dolů a žebřík přemístěte, třeba jen o metr. Čištění okapů a rýn neprovádějte sami. Mějte k dispozici pomocníka, který vám pomůže s nádobou na nečistoty, případně vám bude žebřík jistit.
Pokud jsou rýny na štítech domů – tedy na těžko přístupných místech, měli byste pro čištění využít spíše hydraulické plošiny – vyplatí se ji zapůjčit, budete tak ve větším bezpečí!
Pravidelnost a pečlivost
Okapy a rýny na rodinných domech, vilách nebo na chatě či chalupě byste měli čistit pravidelně. Největší nečistoty v nich budou právě na podzim, kdy padá listí, ale samozřejmě i v jiných částech roku může dojít k jejich zacpání – třeba po vydatnějším dešti. A jak často čistit? Minimálně dvakrát do roku, podle aktuální potřeby i častěji a hlavně pečlivě, místo vedle místa.
Zanechte komentář