Pomalu, ale jistě se blíží zima. V některé dny se už můžeme setkat s mírnými mrazíky a to nejen těmi přízemními. Znamená to, že byste i na zahradě měli všechno připravit na zimu. A ani skleník nepředstavuje žádnou výjimku. Víte, jak správně postupovat při přípravě skleníku na zimu?
Zateplení stěn skleníku
Není to zase tak složité. Základem je zateplení skleníku. Většina izolačních materiálů se dává z jeho vnitřní strany, to má jednu velkou výhodu – do práce se totiž můžete pustit i přes případnou nepřízeň počasí. Nejčastěji se využívají nejrůznější polystyrénové tabulky a desky, které se přikládají ke skleněným stěnám. Izolační materiál můžete zakoupit v hobby marketech, speciálních obchodech se zahrádkářskými potřebami nebo i na internetu.
Rytí a zakrytí zeminy
Velmi důležité je také zakrytí zeminy, díky čemuž dojde k jejímu rychlejšímu prohřátí v době, kdy budete do skleníku vysévat první zeleninu, například ředkvičky – s těmi se počítá velice brzy, v podstatě ještě na konci zimního období.
Ještě před tím, než budete zeminu přikrývat speciální, ideálně černou tepelnou fólií, je potřeba nepodcenit porytí a důkladné zbavení půdy ve skleníku plevele. Nenechte se mýlit, ale pokud tuto činnost podceníte, může vás plevel nepříjemně překvapit – mnohdy jí k růstu bohatě stačí teploty pár stupňů nad bodem mrazu. Černá izolační fólie zajistí na několik málo týdnů až měsíců půdě tolik potřebný odpočinek.
Podzimní hnojení
Již nyní, na podzim a případně na začátku zimy, můžete do půdy vpravit i dusíkaté hnojivo, případně hnůj nebo kompost. Toto lze učinit i na jaře, ale nyní je to výhodnější.
Nenechávejte nic na poslední chvíli. V listopadu nebo v prosinci již tolik práce na zahradě není, můžete se tedy s dostatkem času soustředit na skleník – vaše starost a péče se vám na jaře vrátí, vyplatí se!
Zanechte komentář