Oleandr je rostlina keřovitého, někdy i stromovitého vzrůstu, která roste hojně ve středomoří. Pokud jste byli na dovolené třeba v Itálii nebo Chorvatsku, tak jste se rozhodně museli s touto rostlinou setkat. Možná jste obdivovali její květy. Máme však dobrou zprávu – i v našich zeměpisných podmínkách můžete oleandry s úspěchem pěstovat. Rozdíl je pouze v tom, že je musíte na zimu schovávat.
Zasaďte si řízek
Rozhodnete-li se pěstovat oleandr, nejlepším způsobem bude zasadit si řízek. Jednoduše nožíkem nebo nůžkami oddělíte horní část větve oleandru – stačí zhruba deset centimetrů. Dáte na několik dnů až týdnů do vody a vyčkáte, než obnož pustí kořeny.
Jakmile se objeví kořínky, můžete již malou rostlinku nasadit do květináče. Oleandr není příliš náročný na půdu, nejvhodnější je však přímo pořídit nějakou zeminu určenou přímo pro tento druh rostlin, není to však podmínkou – základem je dobře propustná zemina.
Teplo, světlo a zálivka
Oleandry mají rády teplé a slunečné počasí. Pro svůj růst a květenství potřebují dostatek půdy pro svůj kořenový systém a dostatečnou zálivku. Především v době květu, což je prakticky po celé léto, se vyplatí zalévat spíše více, než méně. Pokud má oleandr dobrou půdu, není zapotřebí obvykle přihnojování.
Oleandr snese pouze mírné mrazy
Oleandr nemá rád mrazy. Pokud se jedná o vzrostlou, několik roků starou rostlinu, určitě snese menší mráz, avšak pouze krátkodobě. Na zimu je důležité oleandry uschovat do temné místnosti, postačí klidně i deset stupňů. V zimním období se oleandr nemá zalévat.
Na jaře byste měli zvážit, zda by nebylo vhodné oleandr přesadit – pro svůj růst potřebuje totiž dostatek zeminy. Pokud zjistíte, že například kořeny zabírají velkou část kontejneru nebo květináče, dopřejte mu větší, určitě se vám za to odvděčí.
Zanechte komentář