Zahrada

Jak pěstovat čemeřici: parádně přečká i zimu

Autor Makawiel

Čemeřice, jinak také nazývaná jako vánoční růže, je rostlinka pěstovaná i v zimních měsících. Kvete totiž od prosince do jara, záleží však také na odrůdě. Má širokou škálu barev ve všech odstínech karmínové, červené, růžové, žluté a bílé, mnoho také s atraktivními skvrnami uvnitř květů.

Existuje také jedna jasně zelená odrůda – Helleborus argutifolius, tzv. čemeřice korsická. To je důkazem toho, že neustále vznikají nové hybridy. Některé vlastní už zdvojnásobené okvětní lístky, jiné mají vzpřímenější květy, jedno je však jisté – jsou nádhernou podívanou. Dorůstá většinou výšky do půl metru, někdy i méně.

Péče není složitá

Čemeřicím se daří ve vlhké, ale současně dobře odvodněné půdě v částečném stínu. K suchu jsou hodně tolerantní jen v létě. Když občas zapomenete, nic se neděje.

Mají rády organické složení půdy, kdy se pH pohybuje mezi neutrálním až lehce zásaditým prostředím. Někdy je potřeba dodat vápník a hořčík. Výborným zdrojem je epsomská sůl nebo dolomitický vápenec. Svědčí jim zrnité, avšak vyvážené hnojivo na začátku jara, na to je tedy ještě čas. Jsou překrásným oživením každé zahrady. Vysazuje se na jaře nebo na podzim.

Další tipy

Jelikož se jedná o sněhem pokryté rostliny, nejlepší je jejich pěstování ve svahu. Tím zajístíte dobrý odtok vody. Nemá ráda úplně suchou, ale ani podmáčenou půdu. Je důležité dát jí chráněné místo daleko od studeného větru. Příliš mnoho stínu po celý rok může snížit počet květů. Nejlépe se pěstuje mezi listnatými keři a stromy, které v zimě a na jaře poskytnou dostatek světla a v letních měsících zase vítaný stín.

Koncem prosince odstraňte z rostlinky staré listy. Po odkvětu se doporučuje odstranit staré vybledlé květní stonky. Občas je postříkejte systémovým fungicidem a dávejte pozor zejména na mšice, ty mohou zavléct virovou nákazu.

O autorovi

Makawiel