Dřevěný nábytek je ověřená klasika. Není divu. Dřevo mívá na útulnosti našich interiérů lví podíl. Nejen že hezky vypadá a voní, ale je navíc také příjemné na dotek. Aby si co nejdéle uchovalo tyto vlastnosti, měli bychom o něj dobře pečovat.
Dřevo je úžasné díky své přirozené kráse. Ale aby si svůj půvab uchovalo co nejdéle, je nezbytné věnovat mu náležitou péči. Podívejme se jak na to
Nic agresivního ani hrubé
Dřevěný nábytek nikdy neošetřujte žádnými agresivními chemikáliemi (např. organickými rozpouštědly). Stejně tak nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky. K otření prachu je vhodná měkká prachovka bez brusných účinků. Nezapomeňte, že dřevěný nábytek mohou poškodit i drsné drápky a zoubky domácích mazlíčků.
Chraňte před vodou a párou
Pro dřevěný nábytek je samozřejmě škodlivé také dlouhodobé působení vody nebo páry. Nestavte ho proto do vlhkého prostředí a ušetřete jej před přímým stykem s vodou. Určitě není vhodné na dřevěný nábytek ukládat například. mokré nádobí. Poškodit jej mohou také výpary z vaření. Pokud nábytek z masivu čistíte vodou se šetrnými saponátovými prostředky, nezapomeňte jej vždy následně vytřít do sucha.
Nevystavujte dřevěný nábytek teplu ani UV záření
Sálavé teplo dřevu škodí, proto umístěte nábytek dále od topných zařízení (minimálně 50 cm). V nepříznivých podmínkách by se mohlo dřevo deformovat a praskat. Rovněž není vhodné takový nábytek vystavovat dlouhodobému působení slunečního světla. Samozřejmě i horké předměty mohou nábytek poškodit. Proto na něj nikdy neodkládejte třeba horké nádobí.
Jak na prach
Při utírání prachu vždy postupujte shora dolů, abyste si znovu neprášili na již uklizená místa. Používejte měkký hadřík, který nezanechává vlákna. S vodou nebo čistícím přípravkem to nikdy nepřehánějte a čistící přípravek nanášejte vždy na hadr, nikdy přímo na dřevěný nábytek.
Skvrny na dřevěném nábytku?
Asi nejčastějším problémem bývá skvrna od sklenice na dřevě. Pokud se nám ji podaří na dřevěném nábytku vyrobit, odstraníme ji směsí z 1 lžičky másla, 1 lžičky majonézy a špetky cigaretového popela. Pokud jsme dřevěný nábytek neochránili před vodou, pomůže nám zubní pasta. Pokud se stane, že skvrny odolávají, přidáme do pasty trochu jedlé sody. Nakonec vždy ošetřená místa vyleštíme měkkým hadrem. U mahagonového dřeva nám pomůže alkohol. Nesmíme ho však vypít, ale musíme jím napustit skvrnu a poté místo okamžitě vytřít do sucha. Následně dřevo natřeme směsí lněného oleje a červeného vína (v poměru 1:1) a vyleštíme.