Jabloně, ostatně jako i ostatní peckoviny, vyžadují specifickou péči. Nemusíte se obávat, že by byla příliš náročná, bez problémů ji zvládnete i vy, avšak určitě ji nepodceňujte. Ošetřování jabloní by mělo probíhat po celý rok s tím, že v některých obdobích je třeba přece jen počítat s větší četností práce.
Vše začíná na jaře
Dalo by se říci, že všechno začíná na jaře. V brzkých jarních měsících je vhodné jabloně sestříhat. Je zapotřebí jim dát tvar a zároveň je i omladit. Postačíte si se zahradnickými nůžkami, případně, na větší větve se vyplatí menší pilka.
Na jaře, ještě před květem, je vhodné také přihnojení. Doporučujeme pořídit nějaká speciální hnojiva pro zahradní stromy, případně přímo pro jádroviny. Ty dodají stromům potřebnou energii, aby dobře po zimě nastartovaly.
Pozor na škůdce
U jabloní si je zapotřebí hlídat napadení škůdci. Respektive dělat již preventivní kroky, protože pokud jsou již větve s listy obaleny mšicemi, je již zpravidla poměrně pozdě.
A jaké jsou nejčastější škůdci na jabloních? Jak již bylo nastíněno, jedná se o mšice, dále potom o obaleče, kteří patří mezi noční motýly. Nebezpečné jsou především jejich housenky, které vyžírají plody. Obaleče je možné chytat do lapačů, které umístíte v okolí stromů, nebo přímo do větví jabloní. Samozřejmě, především pokud se jedná o výraznější napadení, je vhodný i speciální postřik.
Houbovité choroby
Hlavně některé odrůdy jabloní jsou háklivé i na houbovité choroby. Poznáte je tak, že se na plodech, ale i listech, vytvoří charakteristická strupovitost. Proti těmto komplikacím lze bojovat opět postřiky.
V žádném případě není dobré jakékoliv problémy u jabloní přehlížet. Bohužel byste další rok mohli očekávat ještě větší napadení, protože množství škůdců a cizopasníků v okolí stromu, nebo přímo na něm přezimuje.
Zanechte komentář