Stavba a rekonstrukce

Jak opravit plochou střechu?

Autor Damiha

Ploché střechy vyžadují často mnohem větší údržbu, než střechy šikmé. Na druhou stranu jejich opravy nemusí být zase až tak složitou činností, a tak se většina prací zvládne svépomocí, a to pomocí běžně dostupných materiálů, případně také směsí, které stačí na danou střechu nanést, a tím zlepšit její izolační vlastnosti, a opravit hlavně případné poškození – tedy netěsnost.

Kontrola a prevence by měla být základem

Samozřejmě tou nejlepší cestou je preventivní oprava, takže jakmile začnete pozorovat první problémy, je nutné vyrazit na střechu, a zjistit problém. Vždy záleží na tom, z jakého materiálu je střecha zhotovena, ale na většině plochý střech převládá lepenka.  Nejčastějším problémem je to, že se začíná odlepovat, což lze poměrně snadno napravit, a to vyříznutím poškozeného kusu, a následným položením zcela nového. Samozřejmě k tomu je potřeba minimálně několik zkušeností, a rozhodně také hořák, aby nová část dobře chytla ke stávající střeše.

Opravy lze realizovat i nátěrem

A ačkoliv zmíněná možnost může být pro někoho složitější, existují i různé nátěry, kterými lze daný problém vyřešit. V principu se prodávají ve formě směsí, které stačí jenom smíchat s vodou, a následně nanést na poškozená místa – například běžným malířským válečkem. Následně dojde k vytvoření dokonalé izolační vrstvy, které přilne k současné střešní krytině, a tím je dané místo opraveno.

Důležitým aspektem při těchto opravách je to, realizovat všechny činnosti až v případě, kdy si jsme jisti, že je daná netěsnost dokonale proschlá. Nanesením izolační vrstvy na mokrou střechu může dojít minimálně k tvorbě plísní, popřípadě i ke kondenzaci a držení vody, která může v případě mrazivého počasí zmrznout, a následně může způsobit řadu prasklin, čímž se z opravy může stát další případný problém, který bude třeba opět opravit.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář