Člověk je tvor vynalézavý, a když si může něco usnadnit, udělá to. Ve větším měřítku se tak děje i v průmyslových podnicích, kde již brzy zaměstnance nahradí stroje. Jde snad o výjev z nějakého sci-fi románu? Nikoliv. V souvislosti s fenoménem zvaným Průmysl 4.0 (případně Práce 4.0) se skutečně nabízí otázka, zda masivní rozšíření automatických linek nezpůsobí na pracovním trhu pořádný zmatek. Ale nic není černobílé – určité pracovní pozice sice zaniknou, ale logicky se vytvoří prostor pro nové.
Němci jdou automatizaci vstříc
Tzv. chytré továrny nejsou hudbou budoucnosti. Čtvrtá průmyslová revoluce totiž probíhá právě teď. K rozsáhlé digitalizaci a nasazení robotů dochází především v Německu, ale je jen otázkou času, kdy budou následovat i české podniky. Především pak dodavatelé dílů, jejichž činnost je s německými koncerny úzce provázaná.
Nedílnou součástí procesu automatizace je procesní instrumentace – měření, usměrňování, analýza a zabezpečení bezpečného chodu.
Efektivnější velkosériová i zakázková výroba
Již zanedlouho budou objednávky zpracovávat automatické sklady. Rozešlou potřebné komponenty a rozhodnou o jejich zpracování. Zákazníci budou svá přání diktovat přes internet rovnou na výrobní linku, a zakázková výroba tak bude zpracována za cenu výroby velkosériové. Podle odborníků povede automatizace ke zvýšení celkové produkce až o 30 %.
Nezaměstnanost se naopak sníží
Nezaměstnanost však v žádném případě nehrozí. Stroje sice ohrozí až 40 % pracovních míst, ale zároveň se vytvoří nové – kvalifikovanější pozice. K nejzásadnější transformaci dojde u opakovaných postupů linkové výroby. Řídící systémy využívají automobilky již několik let a snaží se proces výroby maximálně zautomatizovat. Na jednu ztracenou pracovní pozici by mělo připadnout 2,5 nové.
Na digitalizaci a automatizaci výroby se mladí lidé připravují i ve školách. Vznikají nové programy a strategie, na základě kterých se studenti bez problémů začlení do pracovního procesu.
Zanechte komentář