Bydlení Hobby Tipy, rady, návody

Čištění mosazi

Autor angelo

Mosaz je ještě i dnes nedílnou součástí velkého množství interiérů. Nejde sice už o úplně nejmodernější materiál, přesto ale najdeme spousty mosazných součástí domácnosti. Asi nejvíce je mosaz zastoupena v podobě klik u dveří. Jedná se z drtivé většiny o vcelku archaické dveře, jejichž mosazné součásti ovšem vypadají i po mnohých letech maximálně skvěle. Tedy v případě, že se o tyto mosazné součásti dostatečně pečuje. Že nevíte jak? Pak si přečtěte následující řádky, v nichž se to dozvíte.

Chemické čištění mosazi

Nejčastěji se na čištění mosazi používají různé chemické prostředky. Nejznámějším z nich je Sitol, jejž není problém sehnat v kdejaké drogérii. Než začneme mosazné komponenty čistit, musíme je oddělit od ostatních částí nábytku či dveří. Sitol není ke kůži zrovna mírumilovný, a tak je dobré vzít si chirurgické rukavice. Sitol má krémovou podobu a musí určitou dobu působit. Hadříkem povrch kliky anebo jiné mosazné součásti otřeme po nějakých 5 minutách. Většinou takto Sitol použijeme opakovaně. Záleží na míře znečištění kliky. Po očištění mosazi Sitolem ještě můžeme mosaz vyleštit silikonovým olejem, který rozetřeme hadříkem. Na základě leštění by se měl vytvořit krásný lesklý povrch.

Na co dát pozor při čištění mosazi

Hlavní je dát si pozor na používání jakýchkoli hrubých nástrojů typu železných kartáčků anebo drátěnek. Někdo čistí mosaz i za pomocí kyseliny solné, nicméně tu bychom taktéž nedoporučili. Kyselina s mosazí reaguje a ta ztrácí zlatou barvu. V určitých případech lze čistit mosaz i popelem. Tento prastarý recept pochází již od našich babiček. Pokud s ním ale nemáte zkušenosti, určitě se do takového experimentu nepouštějte! Vyzkoušet si ji ale i přesto klidně můžete na nějakých mosazných předmětech, které třeba nepoužíváte, a nebude vadit, když budou poškozené.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář