Také máte pocit, že se u vás zbytečně pouští voda? Myslíte, že můžete ve své domácnosti něco ušetřit? Platíte za vodu vysoké částky a chcete něco málo, ale nevíte, jak na to? Zaměřte se na koupelnu, kuchyň a toaletu. To jsou tři místa, kde čerpáte nejvíc vody. Můžete zde udělat jistá opatření, která pomohou.
Až 150 litrů vody
Podle různých průzkumů a statistik denně spotřebují lidé až 150 litrů vody. Jde většinou o mytí, sprchování, praní, umývání nádobí, úklid a podobně. V létě někteří napouštějí bazén, zalévají zahradu nebo někteří myjí pravidelně své auto. To se potom nemůžete divit, že vaše účty za vodu jsou astronomické. Jak alespoň někde ušetřit? Přinášíme par tipů a rad, jak můžete ušetřit.
Sprchujte se
Sprcha je rychlá, zvládnete jí, pokud chcete, i během pěti minut. Namočit, rychle namydlit a poté spláchnout. Oproti klasickému koupání, kdy si napustíte vanu plnou vody a přidáte pěnu, sprchováním spotřebováváte asi jednu třetinu vody než při koupeli.
Zkuste vzduch
Běžná baterie vypustí asi 15 litrů vody za jednu minutu. Slyšeli jste někdy o perlátoru? Díky němu je spotřeba vody za minutu poloviční. Spočítáme si to na klasické čtyřčlenné rodině a jejich potřebě za rok, ušetříte přibližně devět až deset kubíků vody. A to je asi patnáct stovek úspora. Máte-li klasické kohoutky, vyměňte je za pákové, ty jsou také úspornější.
Omezení splachování
Klasické toalety potřebují k jednomu spláchnutí přibližně deset litrů vody. Když však pořídíte novější modely, které mají dvojitou možnost splachování, máte možnost výběru. Splachujete buďto třemi litry nebo sedmi.
Pozor na kapající kohoutek
U kapajícího kohoutku stačí vyměnit těsnění a je hotovo. Když jej necháte kapat dlouho, může zbytečně zmizet až sto litrů vody týdně. Ono se to nezdá, ale kape-li často, pak už je to na rozpočtu znát.
Zanechte komentář