Velikonoce bohužel nebudou takové, na které jsme zvyklí. Na koledníky a štamprdličku se sousedy si prý máme nechat zajít chuť. A co takhle sklenička bílého? Ta nám bude povolena?
Proč by nebyla, když si ji naservírujeme na vlastní velikonoční stůl. Konzumace vín o Velikonocích ovšem má svůj řád a měla by být náležitě rozfázována. Buďme ale konkrétní. Jaká vína nám mohou zpestřit dny od Zeleného čtvrtku do Velikonočního pondělí?
Od čtvrtku do soboty bílé
Na velikonoční stůl patří prakticky všechna vína – bílé, červené i šumivé. Jejich konzumaci si ale správně načasujte! Na Zelený čtvrtek si k zelenému salátku určitě naservírujte bílé víno, třeba Sauvignon Blanc. Na Velký pátek byste měli držet půst, popřípadě si dát jenom lehkou rybu. A k ní třeba Rieslink. A co k velikonoční nádivce na Bílou sobotu? Ideálně Chardonnay!
Od neděle červené
Na nedělní Boží hod velikonoční si místo bílého dejte červené víno, obzvláště budete-li podávat skopové či kůzlečí maso. Takové ovocné Pinot Noir se však skvěle hodí i k vepřovému a hovězímu. A jak oslavit Velikonoční pondělí? Dejte si nějaké dobré šumivé víno, které je obecně vhodné při konzumaci pokrmů z vajec. Vhodné jsou pro tento sváteční den i sekty. Skleničku šampaňského můžete servírovat třeba hned po ránu k míchaným vajíčkům – ideálně v rámci snídaně do postele, nebo i sváteční snídani do postele. Věřte, že na takové Velikonoce partner nebo partnerka hned tak nezapomene.
Všeho s mírou
S alkoholem se to nemá přehánět, o tom není pochyb. Alkoholismus rozvrací rodiny a z lidí dělá trosky. Ne však každý, kdo si dá skleničku, se stane alkoholikem, to by musela být závislá celá planeta. Takže, i na víno platí: všeho s mírou! Aneb, jak říká staré známé pořekadlo: „Víno v srdci blaho plodí, mnoho vína vždy však škodí“. Veselé Velikonoce!
Zanechte komentář