Nemusíte být vůbec zruční v tomto směru a úplně bohatě vystačí, když zvládnete základy háčkování. Hned na začátku je vhodné popřemýšlet nad tím, zda dáte přednost kytičkám, čtverečkům nebo kolečkům. Osobně mám doma v kuchyni kytičkovou záclonku, která hraje veselými barvami a v ložnici sešité různě velká kolečka černé a světle šedé barvy. Jak na to si hned vysvětlíme.
Háčkování za dlouhých večerů
Pokud máte vybráno, kterému motivu dáte přednost, pak už stačí vzít do ruky jen háček a barevná klubíčka. Kytičky dělávám dvou až tří barevné a celkově jsem použila asi 8 barev, které mezi sebou střídám. Kytiček bude přesně tolik, jak velké okno máte. Já jsem dala shora 4 řady kytek a podélně 3 řady kytek. Střed jsem nechala volný. Kytky háčkujte spíše větší, protože sešívání pak není žádný med. Jakmile máte dostatek kytiček a sešijete je k sobě, zbývá pouze upevnění na garnýž. Pokud je tenká dá se provléknout přímo přes očka v kytičkách. Můžete na ně však našít kolečka, poutka nebo použít žabky.
Záclonka z koleček je mnohem snadnější. Uháčkujete si první řadu vždy jedno kolečko větší a druhé menší. Koleček bude tolik, co se vejde na šíři okna. Druhá řada bude tvořená ze stejně velkých koleček. Jejich velikost bude nejmenší ze všech. Třetí řada bude opět tvořená z velkých a malých koleček, jen je prostřídáte. Tam kde bylo velké, dáte menší, kde bylo malé, dáte to větší. Čtvrtá řada bude opět z malinkých koleček a zakončíte poslední a pátou řadou, která bude kopírovat tu první. Záclonka sahá ani ne do půlky okna. Delší však nedoporučuji, jak záclonka visí, vytahala by se. Velikost největšího kolečka je zhruba, jako talířek a menší jsou poloviční.
Před sešitím vyžehlete
Než přistoupíte k sešívání či sháčkování koleček nebo kytek, namočte jemně a přes plátno či utěrku vyžehlete. Tvary se tím vyrovnají a zpevní. Konečný výsledek ovlivní i kvalita háčkovací příze. Ta by neměla být těžká, hrubá a rozcuchaná.
Zanechte komentář