O výhodách pergol by se dalo psát dlouze a docela by se u toho člověk zasnil. Nabízí soukromí, příjemný stín v letním pařáku, chrání před nepřízní počasí, umožňuje večerní posezení s přáteli, odpolední siestu u kávy, relaxaci s knížkou a ledovým drinkem a dalo by se pokračovat do nekonečna. Každý si bezesporu najde nějakou tu výhodu a důvod, proč si pergolu pořídit.
Koupit či zhotovit?
Pergolu můžeme koupit buď, jako stavebnici, kterou smontujeme podle návodu nebo si necháme smontovat dodavatelem. Pak se nabízí také možnost, že si pergolu postavíte sami a ušetříte si tím nemalé finanční prostředky. Pokud vás baví práce se dřevem, nebude to jistě nic složitého. Jejich konstrukce bývá kotvena k patkám, které v případě tvrdé zeminy nemusejí být ani zabetonované i když volba zabetonování je mnohdy vhodnějším řešením. Pergolu si můžete klidně začít stavět kdykoliv máte čas a chuť. S výjimkou betonových patek se dá vyrábět v pohodlí a teple dílny nebo garáže.
Na kvalitě nešetřete
Nejlepší volbou je tvrdé dřevo, které je méně náchylné k deformacím vlivem působení počasí. Avšak nevýhodou je jeho vyšší pořizovací cena, ale tak už to prostě v životě chodí. Za kvalitu je potřeba si připlatit. Rozhodně se to vyplatí více než pak stavět pergolu novou. Když si pak pergolu vlastní výroby ukotvíte a necháte ještě obrůst rostlinami, splyne se zahradou a bude to učiněná pastva pro oko. Výsledný efekt podtrhnou i závěsné nádoby s kytkami. Velmi oblíbené jsou třeba muškáty. Z popínavých rostlin je to psí víno, vistárie, břečťan, ale i hrách nebo fazole. Z takové práce budete mít určitě dvojitou radost.
Jestli pergolu koupit nebo zhotovit je relativně jednoduchá otázka. Jestli chcete mít něco rychle, ale zase neoriginálního bude správná volba stavebnice pergoly. Naopak, kde byste chtěli dat kreativitě volnost, je potřeba počítat s delším časem na realizaci a cenou.