Běžné brambory zná snad každé malé dítě. Existují však odrůdy, které se nazývají jako batáty, a ty jsou charakteristické nasládlejší chutí, a také oranžovou dužinou. Pocházejí z tropických oblastí, ale přesto je možné je pěstovat i v našich podmínkách, a pochutnat si tak na této velmi oblíbené příloze, ale i samostatném jídlu.
Důležité je slunce a kvalitní půda
A jelikož rostlina pochází z oblasti tropů, vyžaduje velké množství slunečního záření, a tak je doslova nezbytností vybrat místo, které bude tomuto dokonale vyhovovat. Stejně tak je nutné opatřit si vhodnou zeminu, a to hlinitopísčitou půdu. I ta je nezbytností. Zároveň se jedná o to nejdůležitější, co z hlediska pěstování potřebujeme. Vše ostatní už je poměrně snadno záležitostí.
Hlízy předpěstujeme v květináčích
Batáty nejčastěji zakoupíme ve formě hlíz, které je vhodné umístit do květináčů, a v nich je předpěstovat. Teprve až nastane konec mrazů, ideálně v polovině května, je vhodné tyto sazenice vysadit, a to do prohřáté půdy. Vysazování probíhá zcela stejně, jako u brambor. Tedy do připravených řádků. Půda by měla být lehce navlhlá, což povede k tomu, že se zasazené hlízy mnohem lépe a samozřejmě mnohem rychleji chytí.
Následně už stačí pouze pravidelné zalévání, popřípadě vytrhávání plevele a odstraňování škůdců. Následně by měli batáty dobře růst, přičemž ta hlavní doba na jejich sklízení nastává až v září, popřípadě v říjnu. Poznáme to podle toho, že jsou jejich lodyhy kompletně suché. Teprve poté se tedy můžeme pustit do samotného sklízení, a to probíhá také naprosto stejně, jako u běžných brambor. Je potřeba je vykopat, a následně samozřejmě uložit na vhodné místo. V tomto ohledu se nejlépe nabízí sklep, kde by však mělo být sucho, chladno a měl by zde být dostatečný průchod vzduchu. Jedině tak mohou batáty vydržet déle.
Zanechte komentář