Stavba a rekonstrukce

Plíseň v bytě – estetický, zdravotní i stavební problém

Autor angelo

Pokud se ve vaší domácnosti vyskytují plísně, je potřeba zbystřit. Plísně jsou totiž velkým zdravotním rizikem, které může způsobit vznik různých chorob. Od alergií až po rakovinu. Navíc poškozují všechny stavební a interiérové materiály, na kterých se plísně vyskytují.

Vlhkost v domě

Vznik plísní v bytě má poměrně jednoznačnou příčinu. Tou je dlouhodobá zvýšená vlhkost, která růst plísní na zdech, trámech nebo nábytku vyloženě podporuje. Při optimální vlhkosti vzduchu v místnostech, která by se měla pohybovat okolo čtyřiceti až padesáti procent, by plísně neměly vznikat. Jakmile je zmíněné procento překročeno, zejména pokud je vlhkost přes šedesát procent, vzniká optimální prostředí pro jejich vznik.

Zapomenout bychom neměli ani na další příčiny vzniků plísní. Jedná se o nedostatečnou izolaci základů a zdí proti vzlínající vlhkosti. S tím se můžeme setkat zejména na chalupách nebo ve starých domech. U těchto staveb bývá problém i s těsností oken, kde dochází k zatékání nebo kondenzování vody. Také to je ideální místo pro vznik plísní.

Jak odstranit plísně v bytě

Vždy je nutné odstranit příčinu. Pokud je příčinou špatná izolace základů, je potřeba budovu podříznout nebo aplikovat chemickou injektáž proti vlhkosti. Výměna oken může být součástí celé rekonstrukce domu.

Pokud je problémem vysoká vlhkost vzduchu, můžete použít vysoušeče vlhkosti, ale z dlouhodobějšího hlediska je nutné změnit podmínky tak, aby se vlhkost vzduchu v místnostech snížila. Ze stěn je nutné plíseň odstranit i s malbou. Z chemických prostředků je nejlevnější a efektivní Savo.

Pokud byste si nevěděli rady, jak vyřešit plísně ve vašem bydlení, můžete se obrátit na specializované firmy, které se odstraňovaním vlhkosti zabývají. Jejich odborníci vám určitě navrhnou různé alternativy, jak z pohledu účinnosti, tak ceny.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář