Investiční zlato v současné době patří k největším jistotám mezi komoditami, do nichž lze vkládat peníze. Nemusíte se u něj totiž obávat, že vlivem inflace a dalších negativních ekonomických jevů přijdete o finanční prostředky, za něž zlato pořídíte. Cena zlata postupem času spíše roste, a to někdy i poměrně výrazně. Navíc jeho koupě nepodléhá DPH, takže vyjde levněji nežli třeba investiční stříbro apod. Než se ale pustíte do samotného nákupu, je dobré si ohlídat jeho cenu.
Kurz zlata udává jeho konečnou cenu jen zhruba
Je-li řeč o tom, jaká je cena zlata, neměli byste hledět pouze na současný kurz, který se dá zjistit na různých portálech. Tato cena totiž odkazuje jen na burzu, ovšem výsledná suma za každou trojskou unci zlata se v tuzemských obchodech a eshopech bude lišit. Jsou pro to racionální důvody?
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Investiční zlato tedy pochází obvykle ze švýcarských či německých rafinérií. Paradoxně to znamená bohatší nabídku, tudíž si budete moci vybírat z mnoha variant.
Pavel Trtík z tuzemského eshopu zlate-mince.cz má následující názor: „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Finální cena zlata se ale u jednotlivých prodejců přeci jen liší. Rozdíly mohou činit klidně až 10 %.
Srovnáním se dají ušetřit tisíce korun za jediný nákup
Při vyšší investici tak může jít skutečně o dost peněz. Proto k základním radám patří sledovat ceny zlata nejen na burze, ale také přímo v konkrétních českých a slovenských obchodech. Volte spíše renomované obchody, které mají dobrou a dlouhou historii, zpravidla dokážou nabídnout výhodnější podmínky pro nákup (i výkup) investičního zlata.