V České republice má kutilství dlouhou tradici. Za minulého režimu, kdy bylo často obtížné zajistit návštěvu řemeslníka nebo sehnat mnohé zboží, se do jisté míry jednalo o nutnost. I více než třicet let po obnovení svobodného trhu však tráví nezanedbatelné procento Čechů velkou část volného času v dílně, zvelebováním nemovitosti, případně jinou manuální prací. A mnozí z nich zvládnou opravit auto, zrenovovat podlahu nebo nábytek po babičce, postavit pergolu i střechu stejně kvalitně jako profesionální řemeslník. Důležité však je mít k dispozici ty pravé nástroje a umět je správně používat.
K finální úpravě povrchu slouží brusné rouno
Pokud se broušení nejrůznějších materiálů věnujete jednou za několik měsíců nebo dokonce let, můžete zvládnout celou práci manuálně jen s pomocí smirkového papíru. Starý lak z desky nočního stolku odstraníte relativně rychle i bez mechanizace. Pouštíte-li se ale do rozsáhlejších úkolů a služby profesionálních řemeslníků využíváte jen velice sporadicky, bruska vám výrazně usnadní práci. Pro konečnou úpravu povrchů však budete ve všech případech potřebovat brusné rouno, s jehož pomocí zajistíte dokonalé rozleštění. Skvělou volbou je brusné vlákno Scotch brite.
Pro práci s kovy jsou ideální brusné pásy a kotouče s keramickým zrnem
Brusiva s keramickým zrnem pro práci s kovovými povrchy tou nejlepší volbou. Nad ostatními druhy brusiva vynikají vysokou řeznou rychlostí, další výhodou je dlouhá životnost. Brusné pásy a kotouče Cubitron II s přesně tvarovaným keramickým zrnem dokonale zvládnou rychlé a chladné broušení. Při práci s úhlovou bruskou budete potřebovat lamelový kotouč, při úpravě větších ploch pomocí pásové brusky zase brusné pásy s odpovídající hrubostí zrna.