Bydlení Tipy, rady, návody

Nedovolte u vás přezimovat asijským beruškám, jsou na obtíž

Autor Makawiel

Zima je pomalu za dveřmi a hmyz hledá nejrůznější úkryty. Mohou to být právě i asijské berušky, kterým stačí pouhá škvírka k tomu, aby si u vás našly zalíbení. Pryč s nimi, jak na to?

Jak je poznat od těch našich klasických?

Není to vůbec jednoduché, ale jisté odchylky tu jsou. Asijská beruška je větší, robustnější a klenutější, má asi 0,6 až 0,9 cm a kolem teček jí chybí světlá kolečka. Barevnost berušek je různá, většinou mají krovky do světle červena i oranžova. Nemusí mít ani černé tečky. Tím je jisté, že se jedná právě o asijskou berušku. Bohužel tu škodící!

Zapáchá, kouše a vypouští žlutou tekutinu

Nejen, že zapáchá, ale ona i kouše podobně jako mravenci či komáři. Kousne klidně také do člověka, když je vyhladovělá. Při styku s ní, vám doporučujeme umýt ruce. Zanechává totiž po sobě páchnoucí žlutou tekutinu. Ta samo o sobě není nebezpečná, ale u citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci nebo zabarvit látku, prostě místo, kde se nachází. Na rozdíl od našich mírumilovných berušek se tyhle asijské shlukují ve velkých skupinách, zejména kolem oken, kde cítí teplo. Jste pro ně ideální možností, jak u vás přezimovat. Mimo oken se ještě rády schovávají v místech střešních šindelů a podkroví. Bude to navíc tam, kde hodně svítí slunce. Když dobře utěsníte okna, neměly by se k vám vůbec dostat.

Co je odradí?

Nějaký chlorový čistič, kterým natřete rámy a parapety venku. Když tak neučiníte, nalezou vám do domu do koutů, a když nic nenaleznou k potravě, uhynou. I z toho důvodu bude lepší, když jim přístup k vám nedovolíte. Asijskou berušku naberte na noviny, abyste jí neublížili a přeneste ven. Existuje i sprej na létající hmyz, který na ně funguje podobně. Rozhodně je nedrťte a místo toho je vysajte a po skončení sáček vyhoďte. Povrchy myjte mýdlovou vodou.

O autorovi

Makawiel