Do čeho v dnešní době investovat? Na nemovitosti potřebujete slušný kapitál, spořicí účty nabízí směšné úroky, akcie jsou rizikové. Finanční poradci by vám pravděpodobně jako jednu z dobrých variant poradili zlato ve fyzické podobě. Doporučili by vám pořídit si domů zlaté mince či slitky.
Investiční zlato má jednu obrovskou výhodu, a to možnost koupit a prodat ho kdekoliv na světě. Zlato je ceněnou komoditou po celé planetě a do budoucna se situace určitě nezmění, protože jeho světové zásoby se tenčí. Velkou výhodou zlata je, že vám udrží odstup od ekonomické i politické krize. Kdyby náhodou klesl kurz koruny, stačí ho prodat v zahraničí za eura.
Investiční zlato není jen pro horních deset tisíc
Mnozí lidé o investici do zlata vůbec nepřemýšlí, protože si myslí, že to je pouze možnost pro bohaté. Omyl. Nejlevnější zlaté mince se dají pořídit i pod pět tisíc korun, naopak dražší slitky stojí statisíce.
Nákup investičního zlata už dnes není také ničím složitým. Objednáte si ho třeba i online přes internet z pohodlí domova. Kdo by radši na vlastní oči viděl, co kupuje, ten může zajít do některé z kamenných prodejen. Jedna z těch, které se zabývají prodejem investičního zlata, sídlí v pražském Obecním domě.
Koupit raději minci, nebo slitek?
V současné chvíli určitě raději minci. Koronavirus se totiž promítl i do trhu s investičním zlatem. Žádná česká mincovna zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. U nás se kupují slitky především od švýcarských rafinérií, které byly kvůli pandemii téměř dva měsíce uzavřené. Zlatých slitků ještě stále není dostatek.
Čeští investoři se přeorientovali zejména na vídeňské mince značky Wiener Philharmoniker. Razí se z ryzího zlata v hmotnosti trojské unce (1 Oz) a menších a cenově jsou dokonce mírně levnější než švýcarský slitek stejné hmotnosti. Koupit se dají třeba právě v prodejně v Obecním domě. Mají tam ale celou řadu dalších zajímavých mincí – americké s reliéfem indiána a bizona, australské „Klokany“ či kanadské mince s motivem javorového listu.