Houby se řadí mezi potraviny, které je možno připravovat všemi možnými způsoby. To samé platí i o skladování. Někdo houby zamrazí a někdo zavaří. Většina z nás si je ale spíše nasuší, jelikož v sušeném stavu vydrží asi nejdéle a lze je pohotově použít vždy, když to budeme potřebovat. Sušené houby jsou schopny vydržet bez větších problémů velmi dlouhou dobu. Před použitím je pouze namočíme a ony opět nasají vodu a jsou plně použitelné. Sušení lze realizovat jak klasicky na vzduchu, tak i v troubě. První možnost je hodně zdlouhavá a na houby může postupně sedat prach anebo mohou být napadeny hmyzem. To určitě nechceme, a tak je ideální usušit je v troubě. Jak tedy na to?
Postup sušení hub v troubě
Sušení hub v troubě není nijak složité. Stačí pouze troubu předehřát na nějakých 50 stupňů Celsia a pak tam houby vložit. Pokud chceme mít houby usušené rychleji, pak klidně můžeme přidat na teplotě o 10 stupňů, tedy na 60 stupňů Celsia. V každém případě byste si měli dát pozor na to, abyste nechali otevřená dvířka od trouby, která zajistí odchod vodních par, jež se začnou tvořit. Hříbky by také měly být nakrájené natenko a ne na žádné velké kusy. Sušení by se tak prodloužilo o poměrně podstatnou dobu a možná by ani nedošlo ke kompletnímu vysušení kousku houby.
TIP: Podívejte se na detailní návod, jak sušit houby, ale i ovoce, zeleninu a lesní plody v troubě.
Jak má vypadat usušená houba?
Doba sušení je logicky individuální a odvíjí se od toho, do jaké míry jsou houby nasáklé vodou. Pokud jsme je sbírali po dešti, tak musíme předpokládat, že doba jejich sušení bude mnohem delší, než je tomu u suchých hub. Obecně vzato, usušený kousek houby by měl být lehce ohybatelný a při silnějším zatlačení by mělo dojít k jeho narušení. Určitě ale houby nepřesušujte do takového stavu, že budou maximálně tvrdé a dojde k jejich úplnému popraskání. Takto přesušené houby pak těžko při opětovném používání nasávají vodu.
Zanechte komentář