Tipy, rady, návody Zahrada

Jak pěstovat vřes

Autor angelo

Když se člověk prochází lesem a vidí krásné fialové drobné kvítky vřesu, prakticky vždycky se pozastaví. Vřes patří mezi velmi pěkné květiny, které lze mít klidně i doma na vlastní zahradě anebo v květináči. Tento stálezelený malý keřík patří do čeledi vřesovitých a je schopen dosáhnout výšky až 60 centimetrů. Na zahradě vám při dobré péči o něj vydrží klidně i němých 10 až 15 let. Odměnou za jeho pěstování vám budou právě drobné kvítky, které mohou mít mimo fialové také i růžovou anebo bílou barvu. Plodem vřesu je takzvaná tvrdka, která ale nemá prakticky žádné užití.

Vhodné stanoviště pro vřes

Vřes je rostlinou typickou prakticky pro celou Evropu a roste hojně také na Sibiři. Je schopný přežívat i vysoko v horských oblastech, na okrajích lesů a také v místech, kde není příliš mnoho půdy, tedy na skalách. Vytváří větší kolonie, jež jsou označovány jako vřesoviště. Půda vhodná pro pěstování vřesu musí mít kyselý charakter. Volit je třeba také poměrně slunná místa pro pěstování vřesu.

Péče o vřes

Hlavní je výběr kvalitního podloží. Jak již bylo řečeno, mělo by mít kyselý charakter a také by měla být půda mírně vlhká. Hnojit je možné vřes na jaře, a to hnojivem určeným pro rododendrony. Ty mají podobné pěstitelské nároky. Na jaře bychom měli rostliny vřesu sestřihnout. Pokud vřes nesestřiháme, jeho tvar bude nepravidelný a ne příliš vzhledný. Sestřihnout je třeba pouze zhruba třetinu keře. Do starších dřevnatých částí nestřihejte, jinak rostlina uhyne.

Využití vřesu

Vřes je brán většinou lidí jako ryze okrasná rostlina, která se kupuje pro svůj vzhled. To je sice pravda, nicméně málokdo ví, že jde o medonosnou rostlinu, z níž se dá dělat také čaj mající léčivé účinky. Lahodná chuť čaje hovoří již sama za sebe. Extrakty z vřesu se často používají i v kosmetice na různé pleťové krémy a podobné přípravky.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář