Každý, koho se zeptáte, vám vypočítá výhody bydlení ve městě nebo na vesnici, podle toho, kde právě bydlí. Ale univerzální odpověď rozhodně nečekejte, každý to máme nastavené jinak.
Někdo touží po klidu venkova, jiný nedá dopustit na ruch velkoměsta. Jeden radostně vyběhne z vrátek rovnou do lesa, druhý nedá dopustit na nákupní centrum v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Spíš než výhody a nevýhody si vyjmenujme vše, co můžeme ve městě či na venkově očekávat. Názor ať si udělá každý sám.
Na venkově je všechno bio, ale ne bez práce
Vesnický život je rozhodně bezpečnější, můžete očekávat lepší životní prostředí a na zahrádce si vypěstujete zdravou zeleninu bez dusičnanů, můžete mít čerstvá vejce přímo od slepic a jablka jíte přímo ze stromu. Lidé k sobě mají tak nějak blíž, jsou družnější a ochotně vám kdykoli podají pomocnou ruku. V noci je vidět na hvězdy a ticho ruší jen žáby u rybníka. Ráno vás budí sousedův kohout a děti můžete beze strachu pustit hrát si před dům.
Zatopit si můžete vždy, když je vám zima a nečekáte, až někdo pustí horkou vodu do radiátorů, někdy vás to ale stojí úsilí: složit uhlí do sklepa nebo naštípat dříví.
Kouzlo velkoměsta kazí vysoká kriminalita
Ve městě to žije. Sport, kultura, večer kluby a diskotéky, asi není moc mladých lidí bez závazku, kdo by si nechtěli užít všechny možnosti společenského života. Navíc máte na dosah i veškeré služby, lékaře, školy všech úrovní, do nákupního centra to nemáte nikdy daleko. I pracovní příležitosti tu jsou lepší a je jich víc. Snadněji se dostanete k těm správným lidem, máte šanci získat dobré obchodní kontakty. Bydlení je pohodlnější, teplá voda pokaždé, když ji potřebujete a dálkové vytápění je samozřejmostí.
V ulicích je ale větší nepořádek, vyšší kriminalita a hlavně neustálý ruch a smog. Přestože na sídlištích žije v jednom panelovém domě tolik lidí, co na vesnici, obvykle se navzájem neznají a osudy druhých jim bývají lhostejné.
Zanechte komentář