Nezařazené

Mulčování – proč, jak a čím

Autor JanaPK

V našich zahradách si mulčování získává stále větší oblibu. Jde o kladení různých materiálů na záhony k rostlinám. Materiály mohou být přírodní i umělé, s různým stupněm hrubosti. Tato technika údržby a péče o rostliny i trávníky je velmi prospěšná, pokud se provádí správně.

Proč mulčovat

Mulčování se hodí téměř pro všechny rostliny na zahradě, ať už jde o okrasné nebo užitné druhy. Jednak jim pomáhá udržet vláhu a tím snížit nutnost zalévání, přirozeně přihnojuje, brání rozrůstání plevele a pomáhá rostlinám, hlavně kořenům, vyrovnat se s teplotními výkyvy a chrání mladé rostliny před mrazy. Pokrývání záhonů mulčem brání erozi půdy, také pomáhá žížalám, které z něj získávají potřebné živiny.

Čím je dobré mulčovat

K pokrytí půdy na záhonech použijeme buď umělé materiály: různé geotextilie, fólie a podobně, nebo zvolíme některý z přírodních.

Kůra je vhodná na okrasné rostliny. Protože váže dusík, na zeleninové záhony se nehodí.

Kačírek neboli oblázky použijeme pro suchomilné rostliny, konifery nebo na skalky. Na rozdíl od mulčovací kůry nesesychá, takže neubývá. Na záhonech s kačírkem nenarazíte na slimáka.

Sláma se hodí na záhony, kam často chodíte (například na jahody) a všude tam, kde využijete její výborné tepelné izolace. Ani sláma není vhodným podkladem pro lezení slimáků.

Posekaná tráva ze sekačky s mulčovacím režimem je vhodná zpět na trávník. Jde ale o těžký materiál, navíc rychle tlející, proto ho používejte jen ve slabé vrstvě a často obnovujte.

Jak na to

Záhony zbavíme plevele a zkypříme půdu kolem rostlin. Nasteleme asi 2 cm vysokou vrstvu mulčovacího materiálu, pokud jde o trávu, stačí 1 cm. Občas bude nutné mulč doplnit, zvlášť ten, který sesychá a přirozeně ubývá. Při zalévání postupujeme opatrně., abychom si mulč ze záhonů neodplavili.

Jestliže chceme mulčovat ve svahu, je dobré použít speciální protierozní sítě, které zabraňují splavování materiálu.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář