Fasáda domu je neustále vystavována různým klimatickým vlivům, především vodě a střídání teplot. Oboje vede k tvorbě nevzhledných fleků plísně, mechů a hub. Počítat je potřeba i s prachem a jinými nečistotami, v neposlední řádě jsou to i snahy různých “umělců”.
Tryskání neboli pískování
Jednou z technik čištění fasády je tryskání nebo také pískování. Jedná se o proudění vody s pískem (v poměru 8 . 2) pod vysokým tlakem, čímž se využije abrazivní funkce písku v roztoku. Tato technika má velké využití, a to i na historických památkách. Daří se s ní čistit i graffiti, které prosáklo do hlubší vrstvy omítky. Jedná s o velmi šetrný způsob čištění, takže ho můžete použít všude. Díky pískování můžete efektivně odstranit různé nečistoty, stejně jako zašlé nátěry.
Pomůže chemie
Na některé typy znečištění je efektivnější použít některý z chemických přípravků. Můžete použít některý z hydrofobních nebo oleofobních prostředků, případně nano technologii, které povrch i po vyčištění dlouhodobě ochrání. Vhodně zvolená chemie se dobře využije všude tam, kde nečistotu způsobuje vliv počasí, především vlhkost. Pomůže také zbavit fasádu plísně.
Pořiďte si samočistící fasádu
Už jste o ní slyšeli? Existuje fasáda, kterou vyčistí každý déšť nebo proud vody z hadice. Trik se skrývá ve správně zvolené fasádní barvě. Na trhu jsou dnes k dostání samočistící fasádní barvy fungující na bázi efektu lotosového květu. Lotos má totiž na svém povrchu velmi jemné hrbolky, tak jemné, že se mezi ně nedostane ani voda, ani špína. Nečistota tak zůstává na povrchu těchto hrbolků. Stejně tak jsou vyvinuty samočistící barvy na fasády: vytvářejí povrch se stejně jemnými hrbolky, které se při prvním deštěm omyjí a nečistota se z fasády spláchne.
Přitom tento typ fasády umí poskytnout dokonalou tepelnou izolaci, poradí si s vlhkostí a obstojí tak i v extrémních podmínkách.
Zanechte komentář