Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Na co si dát pozor při stavbě dětského pokoje

Autor JanaPK

Plánujete stavbu rodinného domu a nevíte, co všechno je potřeba zohlednit při stavbě dětského pokojíku? Jak velký musí být pokoj pro jedno dítě a kolik místa potřebují dvě? Která kritéria jsou důležitá při navrhování pokoje pro děti? Pojďme si na jednotlivé otázky odpovědět.

Kolik místa zabere jedno dítě

Dětský pokoj je dětskou pracovnou a ložnicí zároveň. Pro jedno dítě stačí 10–12 m2 na postel a stůl, případně 12–15 m2, jestliže budou v pokoji i skříně na oblečení. Někdy se dětem postaví společná herna (později pracovna) a pak můžeme jejich jednotlivé pokojíky zmenšit na 8 m2, což je nejmenší plocha vyžadovaná normou pro samostatnou ložnici. Takové pokojíky ale už připomínají spíš kajutu třetí třídy, přece jen si naše dítka zaslouží trochu víc prostoru.

Jak velký stavět dětský pokoj pro dvě děti

Ani v rodinném domě nemusí mít nutně děti každý svůj pokoj, je možné jim postavit jeden společný. Norma pro ložnici dvou osob požaduje minimálně 12 m2, pro soužití dvou dětí je ale vhodné naplánovat raději s 15 či 16 m2, aby mělo každé z nich zajištěno soukromí.

Na druhou stranu počítejte s tím, že zvětšení plochy dětských pokojů zvyšuje náklady na stavbu, přitom tyto pokoje splňují svou funkci jen po časově omezenou dobu.

Nezapomeňte na dostatek světla

Vytvořit pro děti příjemný, útulný prostor je přáním každého rodiče. Základem je vhodné a kvalitní osvětlení, přičemž pamatujeme především na dostatek přirozeného denního světla. Dětský pokoj by tedy měl mít dostatečně velká okna, ale také musí být vhodně situován podle světových stran. Rozhodně by pokoj pro děti neměl být stavěn na severní straně, kde je nejméně světla a místnosti jsou chladnější.

Bezpečí především

V pokoji pro děti, víc než kde jinde, pamatujeme na bezpečnost, proto podle toho volíme stavební prvky. U menších dětí rozhodně nejsou vhodné schody nebo francouzská okna, dveře by při otevření neměly trčet do prostoru, aby se o ně dítě při hře neuhodilo.  Nejsou vhodné ani dveře se skleněnou výplní, kde by sypající se sklo bylo velkou hrozbou. Místo horkých radiátorů je vhodnější podlahové vytápění, i proto, že děti tráví hodně času hraním si na zemi.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář