Hodně domácností se snaží ušetřit na nákladech a zbytečně neplýtvat energiemi, vodou i penězi. Proto je vhodný každý tip, jak zamezit zbytečným ztrátám a ušetřit nějakou korunu. Můžou to být ale i tisíce ročně, pokud na to půjdeme chytře.
Jak ušetřit v kuchyni
Začneme tím, že dnes už byste doma měli mít elektrospotřebiče energetické třídy nejméně A. Spotřebu ledničky ale můžete ještě snížit nastavením teploty na 7° C, nižší není nutná. Dalším snížení teploty o 2 °C zvýšíte spotřebu elektřiny přibližně o 25 procent a to už je na elektroměru znát. Stejné je to v případě ohřevu vody v bojleru – stačí mít nastavenou teplotu 50° C, ušetříte za ohřev i za vodu, protože nebudete muset dlouho nastavovat teplotu a voda nepoteče zbytečně.
Také správná volba sporáku sníží náklady, nejúspornější je indukční varná deska. Ale i plynový sporák je výhodnější než elektrický. Pokud ho přesto doma máte, naučte se využívat zbytkové teplo a plotýnky vypínat dříve. Zbytkové teplo využijte i při žehlení, také žehlička chladne postupně, takže si na konec nechávejte jemné prádlo.
I v koupelně ušetříte
O tom, že je mnohem úspornější se sprchovat než pro každého člena rodiny napouštět vanu, už asi není nutné psát. Další úspory ale docílíte, když si pořídíte úspornou sprchovou hlavici nebo ještě lépe perlátory. Jestliže máte navíc i pákovou baterii a při mydlení nebo čištění zubů vodu vypínáte, máte zbytečné ztráty v koupelně vyřešené. Přidejte ještě nádržku s dvojitým nastavením splachování na WC, tím snížíte spotřebu vody více než o polovinu.
Šetřete v celém bytě
V každé místnosti můžete ušetřit na vytápění, stačí mít nastavenou správnou teplotu (v obýváku stačí cca 21° C, v ložnici dokonce jen 18° C), každý stupeň navíc jsou zbytečné náklady. Topení ničím nezakrývejte a nestavte před něj nábytek. Dobré jsou i fólie za radiátory, které vrací zpět do pokoje až 95 % energie vyzařované zadní částí topného tělesa rovnou do zdi.
Zanechte komentář